Na západe sa vyjasnilo, búrky postupujú ďalej na severovýchod

Ema Bazhaykin

Na západnom Slovensku sa už tešia z jasnej oblohy, na východ búrky ešte len prichádzajú.

Zatiaľ čo na severozápade sa vyjasnilo a búrky ustúpili z Bratislavského, Trnavského a Trenčianskeho kraja, oblačnosť z juhu nášho územia postupuje ďalej na severovýchod cez stred Slovenska. 

Aktuálne máme búrky v horských oblastiach Vysokých Tatier, v okolí Popradu, Sabinova a Bardejova, ako aj na juhozápade v okolí Komárna a Nových Zámkov, či v okolí Levíc.

Aktuálna búrková situácia na Slovensku k 12:30
Aktuálna búrková situácia na Slovensku k 12:30 , zdroj: iMeteo

 Dnešné búrky sú pomerne aktívne. K 12:30 zaznamenali detektory bleskov na našom území už viac ako 3 290 bleskových výbojov, toto číslo však nie je konečné. V nadchádzajúcich hodinách sa totiž očakávajú ešte výraznejšie búrky.

 

Búrky mieria na východ

Krátko popoludní očakávame búrky aj na východe nášho územia, kde stále dochádza k labilizácii vzduchovej hmoty. Pre východné Slovensko je vydaná výstraha 2. stupňa pred silnými búrkami spojenými s prudkým lejakom s intenzitou 30 až 50 mm / 30 min, s nárazmi vetra o sile 20 až 30 m/s (70 - 110 km/h) a s krúpami.

Silné búrky sa dnes môžu vyskytovať predovšetkým na východe a Gemeri, a to až do večerných hodín, pretože front spomalí svoj postup na východ a podmienky tam tak ostanú dlhšie. Vývoj kopovitej oblačnosti zároveň môže negatívne ovplyvniť veľké množstvo saharského prachu vo vyšších hladinách.

Najvyššia pravdepodobnosť výskyt silných búrok s krúpami je na juhu Slovenska a v Maďarsku, kde je až 30 percentná pravdepodobnosť výskytu krúp s priemerom viac ako 5 cm.

 

 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Polooblačno
30 °C / 14 °C
Iľja
Zajtra
Jasno
31 °C / 12 °C
Daniel
Pondelok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Magdaléna
Utorok
Búrky
29 °C / 11 °C
Oľga
Streda
Prehánky, búrky
28 °C / 12 °C
Vladimír
Štvrtok
Polooblačno
25 °C / 7 °C
Jakub
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd