Sopky sú dôkazom toho, že Zem je živá a veľmi aktívna planéta. V Tichom oceáne po výbuchu sopky postupne vznikol nový ostrov, ktorý dosiahol veľkosť 24 000 metrov štvorcových.
Satelit Copernicus Sentinel-2 pozoroval od začiatkom septembra do konca októbra vznik nového ostrova v Tichom oceáne neďaleko Austrálie. Nová pevnina vznikla následkom erupcie podmorskej sopky Home Reef.
Nový sopečný ostrov sa nachádza juhozápadne od Late Island a severovýchodne od Hunga Tonga-Hunga Ha'apai, neďaleko Austrálie.
Po silnej erupcii podvodnej sopky Home Reef 10. septembra vyrástol o 11 hodín neskôr nad hladinu vody nový ostrov, ktorý sa začal postupne „rozrastať“. Láva zo sopky bola ochladená oceánskou vodou, čím vznikol ostrov. Pevnina sa postupne zväčšovala počas niekoľkých dní, keď láva naďalej prúdila.
Výskumníci z geologických služieb Tonga uviedli, že novoutvorený sopečný ostrov mal 14. septembra rozlohu 4 000 metrov štvorcových a nadmorskú výšku 10 metrov nad morom.
Do 20. septembra sa ostrov ešte viac rozrástol a dosiahol veľkosť 24 000 metrov štvorcových. Erupcia podmorskej sopky sa zastavila a posledná fáza jej aktivity skončila 17. októbra.
Stáva sa, že ostrovy vytvorené podvodnými sopkami nemajú dlhé trvanie, a podľa odborníkov takýto osud zrejme čaká aj tento novovzniknutý ostrov. Niekedy sa však stane, že ostrov pretrvá aj roky.
Napríklad ostrov vytvorený 12-dňovou erupciou neďalekej sopky Late'iki v roku 2020 bol zničený po dvoch mesiacoch, zatiaľ čo predchádzajúci ostrov vytvorený v roku 1995 tou istou sopkou pretrval 25 rokov.
Dokedy tento nový ostrov v Tichom oceáne pretrvá, ostáva otázne.