Nad Nórskom pozorovali jasný bolid. Ľudia zavolali aj políciu

23.11.2022 o 07:37 - Zuzana Macháčová

Nad juhozápadným Nórskom preletel oblohou nezvyčajne jasný bolid. Obyvatelia, ktorí videli intenzívne svetlo, zostali v šoku, a niektorí dokonca zavolali políciu. Podľa odborníkov objekt pochádza z meteorického roja Severné Tauridy.

Ako informovala nórska meteorická sieť, na oblohe južného Nórska sa objavil nezvyčajný úkaz. Silný bolid spôsobil, že obloha bola na pár sekúnd jasná ako cez deň. 

Na fotografií je vidieť, že obloha získala zelenkavý odtieň. Agentúra dostala približne 100 hlásení od rôznych ľudí, ktorým sa podarilo spozorovať prelet tohto veľmi jasného meteoru. Bolid letel západne od mesta Floro a zhorel v atmosfére vo výške 65 kilometrov nad morom. 

Mnohé správy pripisovali úkaz meteorickému roju Leoníd, ktorý bol aktívny v novembri. Avšak Nórska meteorická sieť uviedla, že objekt zrejme pochádzal z roja Severné Tauridy, ktorý je v súčasnosti tiež aktívny. V správe bolo uvedené, že meteory z roja Tauridy sú veľmi silné ako napríklad aj tento.

„Zrazu bolo jasno,“ povedal jeden zo svedkov, Pet Skram, pre nórsku verejnoprávnu televíziu NRK. Dodal že, spočiatku si myslel, že ide o svetlá auta. Potom som sa pozrel na oblohu a zbadal silné svetlo. Espen Solhaug z Bergenu si myslel, že priletel vrtuľník. Dodal: „Bolo to obrovské svetlo.“

Privolali aj políciu

Niektorí obyvatelia boli znepokojení tým, čo videli, a rozhodli sa to oznámiť polícii. Polícia v okrese Agder informovala, že je v kontakte s Nórskym meteorologickým inštitútom a ten potvrdil, že sa na oblohe pravdepodobne objavil veľmi jasný bolid.