Nad Poľskom sa vytvorila mohutná búrková línia. Udrelo už vyše 10-tisíc bleskov

Veronika Salayová

Počasie dnes v Európe nie je ani zďaleka idylické. Kým sa stredná Európa pripravuje na veľmi veterné počasie, na severe Poľska sa sformulovala naozaj výrazná búrková línia, ktorá do Poľska okrem vetra a sneženia prináša aj množstvo bleskových výbojov. 

Nad severným Poľskom sa vytvorila mohutná búrková línia, ktorá vznikla na studenom fronte. Línia búrok je sprevádzaná aj mnohými bleskovými výbojmi. 

V Poľsku udrelo podľa služby Bliztzortung už vyše 10 000 bleskov. 

Zdroj: Blizrzortung
Zdroj: Blitzortung

Búrková línia postupuje smerom na juh a bude postupne slabnúť. Na naše územie dorazí studený front v poobedňajších hodinách.

Je otázne, či búrková línia vydrží a či sa aj na severnom Slovensku objavia búrky s bleskami. Nie je vylúčené, že sa blesky zaznamenajú aj na východe Čiech. 

Krupobitie pri Varšave

V Poľsku príchod studeného frontu sprevádza aj veľmi veterné počasie a sneženie. Vietor dosahuje rýchlosť v nárazoch okolo 80 km/h, lokálne aj viac. 

V Klembówr, severovýchodne od Varšavy, dokonca padali aj ľadové krúpy vo veľkosti 1 cm. 

Foto: Anna Malesinska/ FB Polscy Łowcy Burz
Foto: Anna Malesinska/ FB Polscy Łowcy Burz

Pre búrlivé počasie od skorého rána zasahujú aj poľskí hasiči, ktorí mali už stovku výjazdov, najčastejšie pre popadané stromy. Počasie na severe krajiny zablokovalo cestnú, trolejbusovú aj vlakovú dopravu a je hlásených aj niekoľko dopravných nehôd.

Počasie v Poľsku bude najbližšie hodiny naďalej nepriaznivé a zlepšovať sa bude v podvečerných hodinách. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
33 °C / 15 °C
Magdaléna
Zajtra
Búrky
31 °C / 16 °C
Oľga
Streda
Búrky
29 °C / 13 °C
Vladimír
Štvrtok
Prehánky
25 °C / 7 °C
Jakub
Piatok
Prehánky
27 °C / 10 °C
Anna Hana
Sobota
Jasno
32 °C / 11 °C
Božena
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd