Nad Slovensko mieri ďalšia dávka saharského prachu. Umývanie áut radšej odložte

Veronika Salayová

Nad naše územie opäť po kratšej pauze mieri saharský prach, ktorý sa bude vo zvýšenej koncentrácii nachádzať v atmosfére nad územím Slovenska. Kedy saharský prach dorazí a ako sa to vlastne prejaví? Poradíme vám − autá si radšej neumývajte. 

Saharský prach si to aj tentoraz namieri do oblasti strednej Európy. Už v stredu sa budú čiastočky saharského prachu nachádzať v atmosfére nad celou západnou Európou.

Už v stredu sa bude saharský prach nachádzať v atmosfére nad celým naším územím, avšak len v menšej miere. Vo štvrtok sa však koncentrácia saharského prachu nad Slovenskom výrazne zvýši.

Vo štvrtok nás teda zasiahne dávka saharského prachu naplno. V poobedňajších hodinách bude zaťaženie prachom najvýraznejšie, a to až 463 mgr/m2, a to nad celý Slovenskom.

Zaťaženie prachom vo štvrtok poobede. Zdroj: SKIRON
Zaťaženie prachom vo štvrtok poobede. Zdroj: SKIRON

Množstvo saharského prachu v ovzduší sa v tento deň prejaví najmä v zníženej dohľadnosti a vo sfarbení oblohy, ktorá bude nadobúdať žltastý až hnedkastý nádych. 

Prach bude padať aj so zrážkami

Vo štvrtok sa však na našom území v poobedňajších a večerných hodinách budú vyskytovať zrážky. Voda na seba naviaže čiastočky saharského prachu, a tak bude spolu so zrážkami padať aj saharský prach.

Podvečer sa môže saharský prach so zrážkami objaviť najmä na juhozápade Slovenska a počas noci zo štvrtka na piatok bude znečisťovať autá a balkóny na celom území Slovenska.

V južných okresoch bude saharského prachu o niečo viac a jeho koncentrácia sa odhaduje na 218 mgr/m2, čo znamená, že saharského prachu na autách môže byť aj pomerne veľké množstvo. 

Mokré usádzanie prachu v noci zo štvrtka na piatok. Zdroj: SKIRON
Mokré usádzanie prachu v noci zo štvrtka na piatok. Zdroj: SKIRON

Po odznení nočných zrážok sa saharský prach z atmosféry nad Slovenskom vytratí. Umývanie áut alebo aj okien preto nateraz odložte a k umývaniu sa vráťte až cez víkend, kedy sa už saharský prach nebude nachádzať nad naším územím. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Jasno
33 °C / 15 °C
Dušana
Zajtra
Polooblačno
30 °C / 14 °C
Iľja
Nedeľa
Jasno
31 °C / 12 °C
Daniel
Pondelok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Magdaléna
Utorok
Búrky
29 °C / 11 °C
Oľga
Streda
Prehánky, búrky
28 °C / 12 °C
Vladimír
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd