Nad Slovensko prenikol prach zo Sahary. Môže padať so zrážkami

Veronika Salayová

Nad naše územie dnes prenikol saharský prach, ktorý sa na Slovensku zdrží niekoľko dní. Čiastočky prachu môžu počas prehánok a búrok padať na zem a zašpiniť tak autá, okná a pod. 

Prach pôvodom zo Sahary sa od dnes nachádza v ovzduší nad Slovenskom. Prach k nám dorazil z juhozápadu a bude postupne mieriť na východ.

Na našom území sa saharský prach bude objavovať do piatka, pričom najvyššia koncentrácia prachu by podľa modelov mala byť vo štvrtok večer a v noci zo štvrtka na piatok.

Koncentrácia prachu v noci zo štvrtku na piatok. Zdroj: SKIRON
Koncentrácia prachu v noci zo štvrtku na piatok. Zdroj: SKIRON

Prach vznášajúci sa v atmosfére spôsobí jasné zakalenie oblohy. Saharský prach sa prejavuje najmä tak, že sfarbí oblohu do odtieňov žltej a šedej.

Západy a východy slnka sa tak v tieto dni môžu zdať viac zafarbené do sýtej oranžovej alebo až žiarivej červenej.

Pri zrážkach môže padať aj prach

Prehánky a búrky sa môžu na Slovensku objaviť aj v nasledujúcich dňoch. Počas noci z utorka na stredu sa môžu od západu vyskytnúť výraznejšie búrky.

Pri prehánkach a búrkovej činnosti môžu padať čiastočky saharského prachu spolu so zrážkami, čím dôjde k zašpineniu napríklad áut, okien, terás a pod. 

Autá si preto radšej neumývajte, ak nemusíte.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Polooblačno
30 °C / 14 °C
Iľja
Zajtra
Jasno
31 °C / 12 °C
Daniel
Pondelok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Magdaléna
Utorok
Búrky
29 °C / 11 °C
Oľga
Streda
Prehánky, búrky
28 °C / 12 °C
Vladimír
Štvrtok
Polooblačno
25 °C / 7 °C
Jakub
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd