Nad Slovenskom máme takúto zaujímavú oblačnosť. Môže za to prach zo Sahary

Nad Slovenskom máme takúto zaujímavú oblačnosť. Môže za to prach zo Sahary
Veronika Salayová

V atmosfére nad Slovenskom sa opäť nachádza množstvo saharského prachu. To vytvára nad naším územím takúto zaujímavú oblačnosť s vločkovitou štruktúrou.

Silné južné prúdenie prináša do našej oblasti nielen teplý vzduch, ale aj saharský prach. Ten sa opäť vo veľkom nachádza v atmosfére nad naším územím. 

Pri pohľade zo satelitu vytvára saharský prach zaujímavú oblačnosť. Tým, že sú prítomne prachové častice vysoko v atmosfére, tieto častice vytvárajú kondenzačné jadrá a potom vzniká takáto vločkovitá štruktúra. 

Saharského prachu bude viac než dosť

Koncentrácie prachu pôvodom z afrického kontinentu ostanú v atmosfére nad Slovenskom celý tento týždeň, teda približne do nedele, kedy sa budú postupne presúvať viac na východ.

 

Zaťaženie prachom nad Slovenskom bude pomerne výrazné, a to najmä v piatok predpoludním, kedy sa vo vzduchu bude nachádza najväčšie množstvo saharského prachu, predpovedá model SKIRON.

zaťaženie saharským prachom
zaťaženie saharským prachom, SKIRON

V piatok popoludní bude prachu toľko, že dokonca môže dochádzať k tzv. suchému usadzovaniu, čo znamená, že čiastočky prachu budú padať „len tak“ z oblohy.

Nepôjde však o veľké množstvo, takže mnohí si toto jemné padanie prachu zrejme ani nevšimnú.

 

Keďže na Slovensku tento týždeň panuje prevažne oblačné počasie, tak prehánky budú taktiež na seba viazať čiastočky prachu a sťahovať ich so sebou.

Zrážky tak budú padať aj so saharským prachom, a to taktiež najmä v piatok, kedy má byť prehánok na našom území o čosi viac. Toto padanie môže mierne zašpiniť autá, okná či balkóny, a to na celom území Slovenska. 

 

 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Zajtra
Prehánky, búrky
26 °C / 10 °C
Dušan
Pondelok
Prehánky, búrky
27 °C / 7 °C
Iveta
Utorok
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Viliam
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Vilma
Štvrtok
Polooblačno
27 °C / 8 °C
Ferdinand
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd