K silnému zemetraseniu došlo v nedeľu vo východnej časti Kuby, ktorú v posledných týždňoch zdevastoval silný hurikán. Čistenie a obnova dodávok elektriny prebieha aj na západe ostrova, ktorý pred pár dňami zasiahol ďalší tropický cyklón.
Zemetrasenie s magnitúdou 6,8 nastalo v nedeľu v provincii Granma na juhovýchodnom pobreží Kuby. Epicentrum zemetrasenia bolo asi 40 kilometrov južne od mesta Bartolome Maso. Hlásené boli aj následné dotrasy.
Budovy sa triasli, a to aj v Santiagu de Cuba, druhom najväčšom meste tejto karibskej krajiny. Ako uvádza agentúra Reuters, obyvatelia oblasti tvrdia, že také silné zemetrasenie ešte nezažili.
Do nedele večera služby civilnej obrany nedostali informácie o obetiach. Bolo len hlásené, že niektoré verejné budovy boli poškodené.
Obyvatelia provincie Santiago de Cuba zverejnili na sociálnych sieťach fotografie a videá obytných budov, na ktorých vplyvom silných otrasov praskali steny.
Zemetrasenie je zatiaľ poslednou zo série prírodných katastrof na Kube za posledných pár týždňov. Tých bolo na tak malú krajinu až neúrekom.
Značnú časť východného konca ostrova zdevastoval v druhej polovici októbra hurikán Oscar. Krátko pred príchodom živla zažila Kuba masívnu paralýzu energetického systému, čo malo za následok výpadok elektriny na celom ostrove. Vpád cyklónu situáciu ešte zhoršil a niektorí obyvatelia stále zostávajú bez elektriny.
Minulý týždeň zasiahol západnú časť ostrova ďalší hurikán Rafael, ktorý spôsobil rozsiahle škody a výpadky elektriny, ktoré trvajú od piatku a postihli 10 miliónov ľudí. Najväčšia paralýza elektrického systému nastáva v provinciách Artemisa a Mayabeque na západe krajiny, kde sa konali pokojné protivládne demonštrácie.
Ľudia sú zúfalí z nedostatku elektriny, vody a potravín. V metropolitnej oblasti Havana, hlavného mesta krajiny, je tiež nedostatok elektriny.
„Sme v kritickej situácii,“ hovorí Radio Marti, obyvateľ Havany a dodáva, že „nemôžete viniť iba hurikán Rafael, vždy bol nedostatok energie."
Sociálna a ekonomická situácia na Kube je v súčasnosti považovaná za najhoršiu od revolúcie vedenej Fidelom Castrom v 50. rokoch. Nedostatok je nielen elektrickej energie, ale aj základných tovarov vrátane potravín, liekov a pohonných hmôt. Prírodné katastrofy tento nedostatok len prehĺbili.