Najteplejší deň tohto roka. Z tepla sa tvoria aj početné búrky

21.05.2023 o 17:12 - Veronika Sádovská

Dnešný deň je zatiaľ najteplejší v tomto roku. Z tepla vznikli aj prvé búrky nielen u nás, ale aj v Česku.

Najteplejší deň tohto roka. Z tepla sa tvoria aj početné búrky
Liptovský Mikuláš, foto: Verča Zloduška

Búrková sezóna definitívne štartuje. Spolu s teplým a vlhkým vzduchom sa začala tvoriť aj kopovitá oblačnosť, z ktorej spadli už desiatky milimetrov zrážok nielen u nás, ale aj v Českej republike.

Najteplejší deň tohto roku

Dnešný deň je aj najteplejším zatiaľ v tomto roku. Teploty dnes le veľmi tesne atakovali hranicu +28 °C. V Mochovciach bolo +27,9 °C, v Dudinciach +27,8 °C a v Hurbanove +27,7 °C.

Na najbližšie dni tieto teploty pravdepodobne neprekonajú. Zajtra by mala teplota vystúpiť na +26 °C a do soboty sa mierne ochladí na +21 °C.

Začala búrková sezóna

Napriek tomu z tepla začali vznikať početné búrky. Dnes boli o niečo silnejšie ako včera. Spadlo pri nich okolo 12 mm zrážok a za dnešný deň udrelo nad našim územím viac ako 2 200 bleskov.

Avšak búrky boli výraznejšie u našich severných susedov. Keďže oblačnosť sa presúva práve na severozápad, vzniknuté búrky u nás prechádzajú k našim susedom.

Hrozia aj lokálne povodne

Tam pri búrkach už spadlo viac ako 30 mm zrážok a udrelo takmer 10 000 bleskov. Aktuálne sa búrky nachádzajú na našom pohraničí a presúvajú sa na západ do Česka.

Práve tam hrozia v nižších oblastiach aj lokálne povodne. Po výdatných dažďoch zo začiatku týždňa je tam pôda nasýtená vlahou a nemusí tieto zrážky vsiaknuť v dostatočnej miere.

Bprky môťete sledovať aj na našom iRadare.

Reklama MediaAd