​ Najväčší sklad semien na svete ohrozený

Svalbard Ľubomír Franko

Možno už niekto počul o mieste, kde sa skladujú takmer všetky známe semená z celého sveta. Toto miesto sa nachádza za polárnym kruhom, na Svalbarde. Obrovský podzemný komplex tunelov skrýva rozsiahle úložiská. Momentálne sa tam nachádza viac než 860 000 vzoriek a v každej z nich sa nachádza 500 jedinečných semien. Sklad slúži ako poistka, v prípade prírodnej katastrofy alebo konflikte vyvolaným ľuďmi. V sklade sa nachádza celkovo 4 a pol milióna miest pre vzorky, čo je miesto pre viac ako 2 miliardy semien z celého sveta. 

Budova je prísne strážená a postavená umelcami, z dôvodu že Svalbard, inak nazývaný aj Špicbergy, patrí Nórsku. V Nórsku musí mať totiž každá verejná budova umelecký prvok. Masívny "sarkofág" je postavený v permafroste, čiže v trvalo zamrznutej pôde. Zamrznutý by mal vydržať aj v prípade výpadku elektriny, minimálne ďalších 200 rokov.

Nedávne správy informujú, že sklad sa na viacerých miestach začal zatápať. Dôvod ? Klimatické zmeny. V oblasti Svalbardu stúpla priemerná teplota za posledné roky až o 7°C oproti dlhodobému priemeru. Permafrost sa začína roztápať a v ohrození sú milióny semien. 
 
Sklad bol pôvodne navrhnutý tak, aby doňho človek okrem skladovania semien nemusel zasahovať. Úrady však už podnikajú kroky na odčerpávanie a odvádzanie vody, aby zabránili prípadnej katastrofe. Taktiež nainštalovali čerpadlá do miestností so semenami, aby predišli nepríjemným situáciam v budúcnosti.
Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky, búrky
25 °C / 6 °C
Bernard
Zajtra
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Zina
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Júlia
Štvrtok
Polooblačno
26 °C / 8 °C
Želmíra
Piatok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Ela
Sobota
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd