Najväčšie duny na svete skrývali zaujímavé tajomstvo. Avšak britským vedcom sa ho podarilo vyriešiť. O čo ide?
Najväčšie duny tvoria menej ako 10 % všetkých dún na našej planéte. Aj keď sa v súčasnosti vyskytujú na mnohých kontinentoch, v geologických záznamoch takmer chýbajú.
Z tohto dôvodu vedci dlhé roky nedokázali určiť ich vek. Túto záhadu vyriešili až britskí vedci, ktorí preskúmali dunu Lala Lallia v Maroku.
Lala Lallia znamená v berberčine „najvyšší svätý bod“. Táto duna sa nachádza v saharskej púšti vo východnom Maroku.
Je vysoká až 100 metrov a široká 700 metrov. Vedci určili jej vek pomocou luminiscenčného datovania, ktoré odhaľuje, kedy boli minerály v piesku naposledy vystavené slnečnému žiareniu.
Ako sa ukázalo, duna bola vytvorená pred 13 000 rokmi, ale asi pred 8 000 rokmi prestala rásť.
„Prvýkrát som sa stretol s obrovskými dunami v Namíbii pred 20 rokmi a okamžite som bol šokovaný ich veľkosťou. Pamätám si, ako dlho nám trvalo vyliezť na vrchol jednej z nich,“ povedal geograf Geoff Duller z Aberystwyth University vo Walese, spoluautor štúdie. „Vďaka novým technológiám môžeme začať objavovať ich tajomstvá,“ dodal.
Duller dodal, že Lala Lallia sa ukázala byť prekvapivo mladá. Určenie veku duny nám podľa odborníka umožní lepšie pochopiť fungovanie vetra, ako aj určiť klímu, ktorá v tom čase panovala.
Duny vznikajú v oblastiach, kde fúka premenlivý vietor, a piesok je preto nafúkaný zo všetkých strán. „Vďaka tomu sú tieto duny gigantické,“ povedal Charlie Bristow, sedimentológ z Birkbeck University of London a spoluautor štúdie.
Vedci tiež zistili, že Lala Lallia sa pohybuje smerom na západ rýchlosťou asi 50 cm za rok.