NASA opäť ocenila Slováka. Jeho fotka zachytáva Južný kríž v Čile

Veronika Salayová

Americká NASA vybrala v pondelok za snímku dňa fotografiu slovenského astrofotografa Tomáša Slovinského. Stalo sa tak už piaty raz.

Snímka dňa patrí 25. januára nášmu rodákovi Tomášovi Slovinskému, pričom nejde o jeho prvé ocenenie od NASA, ale už piate v poradí. 

S piatimi snímkami je momentálne Slovinský najviac oceňovaným slovenským fotografom v NASA.

Táto fotografia vznikla v Čile koncom minulého roka a podľa jeho slov bola poznamenaná neúspešnou snahou odfotografovať Slnko počas úplného zatmenia 14. decembra 2020. 

Plány na vznik vydarenej fotografie mu pokazilo počasie. Juhom Ameriky prechádzal tzv. pás totality, teda pásmo, kde sa zatmenie Slnka malo javiť ako úplné.

Slovinský teda zamieril do Čile, podobne ako jeho český kolega Petr Horálek z Fyzikálneho ústavu v Opave a tiež ďalší členovia vedeckej expedície, keďže snímky úplného zatmenia Slnka majú nielen estetickú, ale predovšetkým vedeckú hodnotu, informuje TASR.

Lepšie podmienky však boli v Argentíne, ale skupine vedcov a fotografov sa nedalo prekročiť hranice kvôli pandemickým opatreniam, preto sa presunuli na západné pobrežie Čile, kde boli podmienky pre pozorovanie úplného zatmenia v rámci možností najlepšie. 

Na druhý deň sa vybrali fotografovať do okolia aktívnej sopky Villarric, a práve tu vznikla ocenená fotka NASA.

Foto dňa NASA. Autor: Tomáš Slovinský
Foto dňa NASA. Autor: Tomáš Slovinský

Tomáš Slovinský zachytil aktivitu sopky Villarrica, najznámejšie južné súhvezdie Južný Kríž, temnú hmlovinu Uhoľné vrece či „pôrodnicu hviezd“ hmlovinu Carina.

 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Občasný dážď
19 °C / 6 °C
Anton
Zajtra
Zamračené
23 °C / 7 °C
Vasil
Sobota
Jasno
26 °C / 7 °C
Vít
Nedeľa
Prehánky
25 °C / 10 °C
Blanka
Pondelok
Prehánky, búrky
28 °C / 12 °C
Adolf
Utorok
Skoro jasno
30 °C / 11 °C
Vratislav
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd