Naša planéta sa ZOHRIEVA RÝCHLEJŠIE vďaka lesným požiarom.

13.08.2023 o 11:10 - Jozef Jasenovec

Nový druh častíc nachádzajúci sa v dyme lesných požiarov, zohrievajú našu planétu značne rýchlejšie, ako si vedci doteraz mysleli. 

Naša planéta sa ZOHRIEVA RÝCHLEJŠIE vďaka lesným požiarom.
Zdroj: pexels

V zmesi komplexných častíc, tvoriaci dym lesných požiarov, sa ukázalo, že neznámy druh zachytáva značné množstvo tepla. 

Vedecké laboratórium, nachádzajúce sa na palube lietadla od NASA, analyzoval v roku 2019 kontinentálne požiare spôsobené bleskom. Následne teraz vedci zistili zo skúmaných vzoriek, že nový druh častíc, nazývaný organický tmavohnedý uhlík, absorbuje nezvyčajne veľké množstvo tepla (viac ako polovicu) z lesných požiarov. 

Oxid uhličitý a následne čierny uhlík patria k najväčším tvorcom globálneho otepľovania. Nové štúdie však ukazujú, že tmavohnedé uhlíkové častice sú v dyme požiarov až 4-krát viac zastúpené ako čierny uhlík. 

V konečnom dôsledku rastúci počet čoraz silnejších lesných požiarov, môžu našu planétu zohriať nad rámec toho, ako sa doteraz predpokladalo.

"Klimatické modely zvyčajne ignorujú alebo odmietajú organický uhlík ako bezvýznamný v porovnaní s čiernym uhlíkom, pokiaľ ide o otepľovanie, ale to nie je to, čo odhaľujú pozorovania v teréne," vyjadril sa Rajan Chakrabaty, docent energetiky, životného prostredia a chemického inžinierstva na Washingtonskej univerzite.

Reklama MediaAd