Nasledujúce dni sa môžu vyskytnúť povodne

Ľubomír Franko

Nepriaznivá situácia sa črtá počas nasledujúcich dní. Už zajtra by nad naše územie mal doraziť výraznejší studený front. Ten sa nad slovensko-českým pohraničím zažne vlniť a jeho postup sa výrazne spomalí.

Na naše územie prinesie dážď, ktorý bude najmä na strednom a východnom Slovensku aj výdatný. Rozpoloženie zrážok je zatiaľ otázne, no s určitosťou vieme povedať, že pôjde o veľmi vysoké úhrny. Pršať by malo už počas zajtrajšieho dňa vo večerných hodinách, na severozápade Slovenska. Front bude pomaly postupovať ďalej na východ a počas jeho prechodu budú zrážky prúdiť od juhozápadu. Najviac zrážok tak spadne v kopcovitých terénoch, tj. na strednom a severe/severovýchode východného Slovenska. 

Počas nasledujúcich dní bude výdatne pršať. Počas stredy, štvrtku a piatku by malo napršať od 20 do 60 milimetrov zrážok, pričom najviac naprší na návetriach. Miestami však budú úhrny ešte vyššie a to až do 80 milimetrov. Model GFS dokonca kalkuluje až so 100 milimetrami, ktoré by mali spadnúť v oblasti Kysúc a Hornej Oravy (kde leží aj nižšie spomenutá Oravská Lesná).

Situácia tak bude vážna a s určitosťou sa odzrkadlí aj na vzostupe vodných tokov. Najrýchlejší vzostup sa očakáva na severe Slovenska, kde je momentálne pôda premočená. Prebytok kumulovaných denných atmosferický zrážok za rok 2017 v Oravskej Lesnej je momentálne až 65 milimetrov. Toky budú stúpať aj na východe, no nie tak výrazne. Napríklad v Kamenici nad Cirochou je deficit 5 mm a v Poprade deficit až 15 mm. Sever Slovenska tak má "náskok" až 70 milimetrov. S veľkou pravdepodobnosťou nás tak apríl "prekvapí" ešte aj s povodňami.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Zajtra
Prehánky, búrky
26 °C / 10 °C
Dušan
Pondelok
Prehánky, búrky
27 °C / 7 °C
Iveta
Utorok
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Viliam
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Vilma
Štvrtok
Polooblačno
27 °C / 8 °C
Ferdinand
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd