Návrat zimy pozastavil návrat bocianov na Slovensko. Očakávať možno kruté súboje

Dominik Cenkner

Na Slovensko sa na konci marca nečakane vrátila zima, ktorá výrazne zasiahla aj každoročný návrat bocianov. Prudké ochladenie a zhoršenie počasia totiž prerušilo ich jarnú migráciu.

V posledných dňoch naplno udrela zima, ktorá prekvapila nielen ľudí, ale aj vtáctvo vracajúce sa zo zimovísk. Najmä v severných okresoch pribudli desiatky centimetrov snehu a na väčšine územia Slovenska sa citeľne ochladilo.

Záver mesiaca marec tak priniesol úplne iný charakter počasia, než aký sme zažívali v jeho prvej polovici. Vtedy vládli skôr jarné podmienky s príjemnými teplotami a bez výrazných zrážok.

 
 

Po priaznivom štarte jarnej migrácie po 15. marci sa zdalo, že tento rok bude návrat bocianov rýchly, pripomína Facebook stránka portálu bociany.sk. Mnohé jedince už dorazili na svoje tradičné hniezdiská a obyvatelia viacerých obcí hlásili prvé pozorovania bocianov na komínoch či stĺpoch. Situácia sa však výrazne zmenila po 24. marci, keď sa nad našu oblasť nasunul studený vzduch a počasie sa rapídne zhoršilo. Chlad, silnejší vietor, dážď a vo vyšších polohách aj sneženie spolu s hustou hmlou vytvorili podmienky, ktoré pre lietajúce bociany nie sú priaznivé.

Migrujúce kŕdle bocianov sú v takýchto podmienkach nútené prerušiť svoju cestu a zosadnúť na vhodných miestach, kde čakajú na zlepšenie počasia. Let v silnom vetre a pri nízkych teplotách totiž znamená zvýšené energetické nároky a vyššie riziko vyčerpania. Z tohto dôvodu sa v posledných dňoch objavujú správy o tom, že viaceré kŕdle bocianov zostali stáť na migračnej trase a zatiaľ nepokračujú smerom na sever.

Zlé počasie nie je len na Slovensku

Nepriaznivá situácia nepanuje len na území Slovenska. Podľa dostupných informácií sa komplikované poveternostné podmienky vyskytujú na celej migračnej trase bocianov vedúcej cez Turecko, Bulharsko a Rumunsko až po Karpatský oblúk.

V týchto oblastiach sa vyskytuje kombinácia chladného vzduchu, zrážok a vetra, ktorá výrazne spomaľuje presun vtákov smerom do strednej Európy. Očakáva sa, že zlepšenie počasia by mohlo nastať najskôr o deň až dva, keď by sa mali podmienky postupne stabilizovať.

Očakávať možno súboje

Zatiaľ čo časť bocianov zostáva na trase, mnohé jedince už na Slovensko dorazili ešte pred príchodom ochladenia. Podľa hlásení z Atlasu hniezd bociana je na Slovensku aktuálne evidovaných viac ako 350 obsadených hniezd. Tieto bociany sa teraz nachádzajú v zložitej situácii, pretože ich partneri ešte len smerujú zo zimovísk a oneskorenie migrácie môže mať vplyv na priebeh celej hniezdnej sezóny.

 

Dlhšie čakanie na partnera vyvoláva u bocianov nepokoj a zvyšuje pravdepodobnosť, že dôjde k presídľovaniu medzi hniezdami. V praxi to znamená, že bociany, ktoré dorazili skôr, sa môžu pokúsiť obsadiť hniezda v okolí, kde sa nachádza už prítomný jedinec opačného pohlavia. Takéto situácie sú v prírode prirodzené, najmä ak sa návrat partnerov výrazne oneskorí v dôsledku nepriaznivého počasia.

Práve toto presídľovanie môže viesť k dramatickým stretom, keď sa pôvodný partner napokon vráti na svoje hniezdo a nájde na ňom iného jedinca. V takýchto prípadoch dochádza k súbojom, ktoré môžu byť veľmi intenzívne. Bociany si chránia svoje hniezdisko a partnera, preto sú pripravené bojovať o svoje miesto. Tieto súboje bývajú sprevádzané hlasnými prejavmi, údermi zobákov a snahou vytlačiť protivníka z hniezda.

Z pohľadu pozorovateľov prírody ide o zaujímavý, no zároveň náročný jav, ktorý môže ovplyvniť úspešnosť hniezdenia. Ak dôjde k výmene partnerov alebo poškodeniu hniezda počas súboja, môže to oddialiť znášku vajec a následne aj vyliahnutie mláďat. V extrémnych prípadoch môžu takéto konflikty viesť aj k zraneniam jednotlivých vtákov.

Ochladenie na konci marca tak neprinieslo len zimné scenérie a komplikácie v doprave, ale zasiahlo aj do prirodzených cyklov živočíchov. Návrat zimy v období, keď sa už očakáva stabilnejšie jarné počasie, nie je síce úplne výnimočný, no jeho intenzita môže mať citeľné dôsledky pre vtáctvo závislé od priaznivých poveternostných podmienok. Bociany sú pritom jedným z najvýraznejších symbolov jari, a preto si ich návrat každoročne všíma široká verejnosť.

V nasledujúcich dňoch budú preto mnohí pozorovatelia netrpezlivo sledovať vývoj počasia aj pohyb bocianov. Ak sa podmienky na migračnej trase zlepšia, možno očakávať, že zvyšné kŕdle dorazia na Slovensko vo väčšom počte v priebehu niekoľkých dní. Spolu s nimi sa môže zvýšiť aj počet stretov na hniezdach, keď sa vrátia pôvodní partneri a budú sa snažiť získať späť svoje miesto.

 

Príroda si však riadi vlastné pravidlá a človek do nej zasahovať nemôže. Návrat zimy ukázal, aké citlivé sú migračné procesy na zmeny počasia a ako rýchlo sa môže situácia otočiť. Aj keď sú súboje medzi bocianmi prirodzenou súčasťou ich správania, aktuálne oneskorenie migrácie môže spôsobiť, že ich v tomto roku uvidíme viac než zvyčajne. Pre milovníkov prírody to znamená jedinečnú možnosť sledovať dramatické momenty priamo na hniezdach, no zároveň pripomienku, že aj krátkodobé ochladenie môže mať v prírode dlhodobé následky.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
14 °C / -1 °C
Hugo
Zajtra
Polooblačno
16 °C / 0 °C
Zita
Piatok
Skoro jasno
17 °C / -1 °C
Richard
Sobota
Občasný dážď
17 °C / 1 °C
Izidor
Nedeľa
Skoro jasno
16 °C / 1 °C
Miroslava
Pondelok
Skoro jasno
20 °C / 1 °C
Irena
Stiahnite si našu novú aplikáciu o počasí Stiahnuť Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe
Reklama MediaAd