Nebezpečná smogová situácia na Slovensku: Na Turci a Považí sa zle dýcha

Veronika Salayová

Na Slovensku máme po niekoľkých dňoch opäť nepriaznivú a pre zdravie ľudí nebezpečnú smogovú situáciu. Tentoraz sa týka veľkých miest na Turci a Hornom Považí. 

Monitoring vzduchu odhalil smogovú situáciu na Turci a Hornom Považí. Aj na iných miestach Slovenska sú povolené limity znečisťujúcich látok v ovzduší prekročené, no v týchto lokalitách pretrvávajú a očakáva sa, že aj najbližšie dva dni sa smogová situácia v dôsledku počasia nezmení.

SHMÚ preto vydalo upozornenie na nepriaznivú smogovú situáciu v meste Žilina, Martin, Vrútky a okolie, a to až do odvolania. 

Dôvodom je najmä vykurovanie pevným palivom

Dôvodom vzniku smogovej situácie sú vysoké emisie znečisťujúcich látok PM10 z vykurovania pevným palivom a z ďalších lokálnych zdrojov v súvislosti s nepriaznivými rozptylovými podmienkami, informuje ústav. 

„Vzhľadom na nepriaznivé rozptylové podmienky možno očakávať vysoké koncentrácie PM10 vo všetkých oblastiach v blízkosti, aj v susedných dolinách, v ktorých sa nachádzajú relevantné zdroje PM10, napríklad lokálne kúreniská na pevné palivo, kotolne na pevné palivo a pod.,“ uvádza SHMÚ vo svoje správe. 

V daných lokalitách bude po zvyšok dňa a po nasledujúce 2 dni pretrvávať podobný ráz počasia ako v súčasnosti, teda bez zrážok a len so slabým vetrom, preto možno predpokladať, že smogová situácia bude trvať aj naďalej. 

Kde si ešte dať pozor na znečistený vzduch?

Krátkodobo sú prekročené limity znečisťujúcich látok aj v lokalitách: Sereď, Plášťovce, Trenčín, Púchov, Oščadnica, Ružomberok, Liptovský Mikuláš a Krompachy. V týchto mestách však neplatí varovanie pred smogovou situáciou. 

Monitoring kvality ovzdušia 19.12. 2022. Zdroj: SHMÚ
Monitoring kvality ovzdušia 19. 12. 2022. Zdroj: SHMÚ

Obyvateľom sa odporúča pri smogu v ovzduší prekrytie dýchacích ciest a ideálne, aby sa v exteriéri vôbec nezdržiavali, prípadne len na nevyhnutný čas. Ak sa nachádzate v interiéri, tak nevetrajte. 

Najviac sú smogom ohrození chronicky chorí ľudia, tehotné ženy, deti a staršie osoby. Smog môže vyvolať dýchacie a kardiovaskulárne problémy, preto ho netreba podceňovať.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
31 °C / 15 °C
Kamila
Zajtra
Jasno
33 °C / 15 °C
Dušana
Sobota
Polooblačno
30 °C / 14 °C
Iľja
Nedeľa
Jasno
31 °C / 12 °C
Daniel
Pondelok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Magdaléna
Utorok
Búrky
29 °C / 11 °C
Oľga
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd