Nebezpečné búrky priniesli krúpy a lokálne záplavy. Čakajú sa aj zajtra

Veronika Sádovská

Búrková sezóna odštartovala dnes naozaj veľkolepo. Búrky priniesli aj mnoho nebezpečných javov nielen u nás, ale aj v susedných krajinách. Zajtra budú pokračovať.

Búrky v týchto chvíľach (o 20. hodine) pomaly opúšťajú Slovensko. Posledné búrky sa vyskytujú na juhu územia a za nimi ešte na západe vytrvalo prší. 

Výdatné zrážky

Búrková sezóna doslova odpálila vo veľkom štýle. Dnešné búrky boli najintenzívnejšie zatiaľ v tomto roku.

Prvé búrky začali vznikať najprv na strednom Slovensku z tepla. Dnes sme mali aj najteplejší deň v tomto roku. Neskôr sa k nám dostal studený front, na ktorého čele vznikala línia nebezpečných búrok.

Tie k nám prišli od západu z Rakúska a Česka, kde búrky vyčíňali už od rána. V Česku sa objavilo aj niekoľko tromb. Žiadna z nich ale nie je potvrdené tornádo.

zdroj: SHMÚ
zdroj: SHMÚ

Zrážky boli lokálne veľmi výdatné a prívalové lejaky spôsobili aj lokálne povodne. Najviac spadlo v Telgárte a to 51,1 mm a z toho 45,3 mm len za jednu hodinu.

Ďalšie miesta s vysokým úhrnom sú Liptovská Osada (46,2 mm), Málinec (37,2 mm) či Podsuchá-Revúca (36 mm). Na mnohých ďalších miestach hlavne na severe a krajnom západe spadlo od 20 do 30 mm.

Začali stúpať aj vodné toky

Silný lejak spôsobil lokálne záplavy hneď na niekoľkých miestach. Spadlo naraz veľké množstvo vody, ktoré sa nestíhalo vsiaknuť a rovnako veľa vody ostalo krupobití.

Vodný tok Trnávka na stanici Bohdanovce nad Trnavou dokonca dosiahol 2. povodňový stupeň. Prvý povodňový stupeň dosiahli dve rieky - Čierny Hron a Bystrianka.

Veľký počet bleskov

Počas dnešného dňa udrel naozaj veľký počet bleskov. Len na našom území to bolo vyše 15 700 bleskov a v Čechách dokonca takmer 21 000.

zdroj: blesky.bourky.cz
zdroj: blesky.bourky.cz

Ako je vidieť aj na mape, dnes sa blýskalo takmer na celom Slovensku.

Búrky sa presunú na východ

Aj zajtra bude búrlivo. Front a búrky sa presunú na východ nášho územia. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Zajtra
Prehánky, búrky
26 °C / 10 °C
Dušan
Pondelok
Prehánky, búrky
27 °C / 7 °C
Iveta
Utorok
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Viliam
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Vilma
Štvrtok
Polooblačno
27 °C / 8 °C
Ferdinand
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd