Pakistan už niekoľko dní bojuje s horúčavami. Na niektorých miestach sa teplota blíži k +50 °C. Takéto počasie má na obyvateľov dramatický dopad – nemocnice prijímajú stovky ľudí s príznakmi úpalu. Horúčavy majú podľa meteorológov trvať ešte minimálne týždeň.
Vlna horúčav zasiahla najmä obyvateľov mesta Láhaur vo východnej časti Pakistanu, ako aj miest na juhu v provincii Sindh. Mnohé nemocnice zriadili krízové centrá, aby mohli prijať viac ľudí, ktorí potrebujú pomoc. Sanitky poskytujú balenú vodu a ľad tým, ktorí to najviac potrebujú.
Ako informovala agentúra Associated Press, do nemocníc v Lahore prijali stovky ľudí s príznakmi úpalu. V zdravotníckych zariadeniach v mestách Hyderabad, Larkana a Jakobabad zaznamenali desiatky podobných prípadov.
Pakistanské úrady vyzvali občanov, aby zostali doma, pili dosť vody a vyhýbali sa namáhavému cestovaniu. Obyvatelia však tvrdia, že nemôžu opustiť prácu, keďže musia živiť svoje rodiny.
V stredu dosiahla teplota v meste Mohendžodáro +49 °C. Meteorológovia predpokladajú, že takéto extrémne horúčavy potrvajú minimálne týždeň. Denné teploty rapídne stúpajú aj o 8 °C, čo vyvoláva obavy klimatológov zo záplav v dôsledku topiacich sa ľadovcov na severozápade Pakistanu.
V apríli 2024 postihli Pakistan rozsiahle záplavy. Bol to najvlhkejší mesiac od roku 1961. Zrážky boli dvakrát tak silné ako v predchádzajúcich rokoch. Silné dažde viedli k smrti mnohých ľudí a zničeniu domov a poľnohospodárskej pôdy.
Pakistan je piatou krajinou na svete v dopade klimatických zmien, dôsledkom ktorých dochádza k nadpriemerným zrážkam, záplavám či horúčavám. Vláda tvrdí, že Pakistan prispieva k emisiám uhlíka menej ako jedným percentom, no musí znášať bremeno globálnych klimatických katastrof aj za iné, priemyselne rozvinutejšie krajiny.