Nečakané sneženie. V noci bude SNEŽIŤ. Ráno sa zobudia do zasneženého dňa v týchto oblastiach

Peter Minárik

Na Slovensku prší, no počasie chystá na noc nečakané sneženie. V priebehu nasledujúcich hodín sa začne na našom území ochladzovať a pokles teplôt príde od severu. Spolu s poklesom teplôt sa aj do niektorých nižších polôh vráti sneženie. Nasledujúce ráno tak môže byť opäť zasnežené, zimné aj mrazivé.

Počasie na Slovensku má dnes pod vplyvom studený front, ktorý od dopoludňajších hodín ovplyvňuje charakter počasia predovšetkým na severe krajiny, kde prináša zrážky v podobe dažďa. Snehové zrážky sa vyskytujú len v tých najvyšších horských oblastiach.

Studený front je však pomerne stacionárny, čo prináša do nášho regiónu teplotne veľmi kontrastné počasie. Zatiaľ čo na takmer celé naše územie sa dostáva teplý vzduch od západu až juhozápadu, v dôsledku čoho sa aj dnes dostávali teploty až k +15 °C, tak nad Poľsko a teraz už aj nad Česko nateká veľmi chladný vzduch od severu.

Chladný vzduch však práve v týchto chvíľach začína zatekať už aj nad naše územie od severu a to pomerne krásne vidieť na očakávanej hranici sneženia na nasledujúce hodiny. Do polnoci by sa vplyvom chladného vzduchu mala hranica sneženia v severných regiónoch Slovenska dostať aj do nižších polôh.

očakávaná hranica sneženia na prelome dňov
očakávaná hranica sneženia na prelome dňov

Ráno bude zasnežené

V priebehu nočných hodín sa vplyvom zatekania chladného vzduchu bude na našom území znižovať hranica sneženia a kvapalné zrážky prejdú do tuhých. Ráno by malo byť zasnežené predovšetkým v severných regiónoch Slovenska.

 

Ochladenie však nezníži len hranicu sneženia, ale aj teploty, ktoré by sa v severných regiónoch Slovenska mali dostať aj pod bod mrazu. Pri snežení a pri teplotách pod nulou, treba počítať s vytváraním snehovej pokrývky.

Sneženie prinesie niekoľko centimetrov

Intenzita sneženia naberie na sile predovšetkým po polnoci. Na našich horských priechodoch tak treba počítať s postupným zhoršením situácie a horské priechody môžu byť pre vozidlá nad 10 metrov opäť uzavreté. Najviac snehu by malo napadnúť v oblasti Vysokých a čiastočne Nízkych Tatier.

V noci sa sneženie očakáva výlučne na severe krajiny, keďže zvyšok nášho územia bude stále vystavený teplému prúdeniu. Do ranných hodín by v regiónoch severného Slovenska malo napadnúť niekoľko centimetrov čerstvého snehu.

očakávané množstvo nového snehu
očakávané množstvo nového snehu
 

Najviac nového snehu obdržia regióny ako Orava, Kysuce, či Spiš. Výška nového snehu sa môže pohybovať až okolo 5-8 cm. Vo zvyšných oblastiach severného Slovenska sa očakáva zväčša len poprašok.

Severné okresy nášho územia tak v nočných hodinách zažijú prechodný návrat zimy a obyvatelia týchto regiónov sa zobudia do zasneženého rána. Zima sa tu však zdrží len dočasne a už v priebehu dňa sa začne opäť výraznejšie otepľovať.

 

 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Jasno
17 °C / 4 °C
Kazimír
Zajtra
Prehánky
15 °C / 1 °C
Fridrich
Streda
Prehánka dažďa so snehom
13 °C / -1 °C
Radoslav
Štvrtok
Skoro jasno
12 °C / 0 °C
Tomáš
Piatok
Polooblačno
12 °C / -1 °C
Alan
Sobota
Polooblačno
12 °C / -1 °C
Františka
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd