Nad územím Česka bolo možné v uplynulú stredu uvidieť tri jasné bolidy. Nepatrili k žiadnemu meteorickému roju ani spolu vzájomne nesúviseli. Ide tak o značne neobvyklý jav.
Bolidy podľa časového výskytu postupne leteli nad južným Rakúskom, juhozápadným Poľskom a nakoniec aj nad územím Českej republiky. Ľudia ich v Česku mohli zahliadnuť hlavne tam, kde bola jasná obloha. Informuje o tom web CT24.
Viditeľné boli aj napriek veľkej žiare Mesiaca krátko po splne. „Výskyt troch takto jasných a nápadných bolidov, ktoré nepatria k žiadnemu meteorickému roji a nemajú žiadnu vzájomnú súvislosť v rozmedzí iba štyroch hodín, je veľmi neobvyklý,“ uviedol Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akadémie vied Českej republiky.
Vyhodnotenie informácií od pozorovateľov, ktorí bolidy videli, a dát z prístrojov podľa Suchana nejaký čas trvalo. „Jednak boli tie bolidy za jednu noc tri a okrem toho naše prístroje poskytujú 5 tisíc meraní za sekundu, a tak dát nie je práve málo,“ podotkol.
Z viac ako dvadsiatky staníc Európskej bolidovej siete spravovanej Astronomickým ústavom bolidy zaznamenalo desať, väčšinou z Česka, uviedol ústav. Bolidová sieť má stanice aj na Slovensku, v Rakúsku a Nemecku. Meranie tak umožnilo veľmi presne popísať ako cestu zemskou atmosférou všetkých troch bolidov, tak aj ich predchádzajúcu dráhu v Slnečnej sústave. K Zemi prileteli zhruba v rovnakom čase každý z trochu iného smeru.
Prvý meteoroid vážiaci približne jeden kilogram vstúpil do zemskej atmosféry päť minút pred pol šiestou večer stredoeurópskeho času nad juhovýchodným Rakúskom. Druhý bolid začal svietiť jedenásť minút pred šiestou v oblasti Jeseníkov severne od hraníc Česka s Poľskom, meteoroid vážil asi 330 gramov.
Tretie z telies malo hmotnosť asi pol kilogramu, do zemskej atmosféry vstúpilo zhruba desať minút po pol desiatej v oblasti na pomedzí Vysočiny a južných a stredných Čiech. Ich svetelná dráha sa pohybovala od piatich do takmer dvanástich sekúnd, hmota všetkých troch sa počas letu atmosférou spotrebovala a na zem z nich tak veľmi pravdepodobne nedopadli žiadne významné úlomky.
Na záver len pripomíname, že ak sa vám podarí zachytiť, či už vo forme fotografie alebo videa, niečo zaujímavé s počasím či astronómiou, určite nám to pošlite.
Môžete tak urobiť napr. prostredníctvom tohto odkazu.