Nepál v piatok večer zasiahlo silné zemetrasenie

Nepál v piatok večer zasiahlo silné zemetrasenie
Dominik Cenkner

Nepál zasiahlo silné zemetrasenie so silou 5,6 stupňa magnitúdy. Pôvodné odhady dokonca hovorili o 6,4. Očití svedkovia hlásili, že otrasy boli citeľné aj v indickej metropole Dillí, kde sa roztriasli budovy. Informácie o prípadných obetiach alebo škodách zatiaľ nie sú k dispozícii.

Zemetrasenie s lokálnou magnitúdou 5,6 nastalo v piatok v okolí Ramidandy v okrese Džajarkot o 23:47 tamojšieho času (19:02 nášho času). Informovalo o ňom nepálske Národné seizmologické centrum.

Džajarkot sa nachádza približne 500 km západne od hlavného mesta Káthmandu. Bezprostredné informácie o prípadných škodách stále nie sú k dispozícii.

„Bolo to veľké zemetrasenie. Videli sme nejaké škody na domoch. Zbierame podrobnosti. Zatiaľ nemáme žiadne správy o zraneniach ľudí. Polícia a armáda boli zmobilizované,“ povedal agentúre Reuters Suresh Sunar, vysoký úradník v Džajarkote.

zdroj: emsc.eu
zdroj: emsc.eu

Ďalšie podrobnosti

Európske-stredomorské seizmologické centrum informuje o tom, že hypocentrum zemetrasenia sa nachádzalo v hĺbke 10 km. Krátko po hlavnom zemetrasení pritom došlo aj k ďalším otrasom. 

Jedno z nich malo silu 4,3 magnitúdy. Podľa svedkov agentúry Reuters zemetrasenie otriaslo budovami v Naí Dillí. Ďalšie podrobnosti pre vás budeme zisťovať.

Silné zemetrasenie zasiahlo krajinu začiatkom roka

Nepál zasiahlo 24. januára 2023 zemetrasenie o sile 5,6 stupňa a spôsobilo smrť jednej ženy a poškodenie viacerých domov. K otrasom došlo na severozápade Nepálu, v okrese Badžura, kde sa zrútili niektoré domy a uvoľnili sa kamene.

Na pomoc boli vyslané vojenské a policajné tímy, ktoré hľadali preživších pod troskami. Zemetrasenie bolo cítiť aj v indickom hlavnom meste Dillí, kde sa otriasli budovy.

Toto zemetrasenie je len jedným z mnohých, ktoré postihli Nepál v posledných rokoch. V roku 2015 došlo k dvom veľkým zemetraseniam, ktoré si vyžiadali takmer 9 000 obetí a zničili celé mestá aj starobylé chrámy. V roku 2022 boli dve zemetrasenia o podobnej sile, ktoré si vyžiadali šesť obetí.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Zajtra
Prehánky, búrky
26 °C / 10 °C
Dušan
Pondelok
Prehánky, búrky
27 °C / 7 °C
Iveta
Utorok
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Viliam
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Vilma
Štvrtok
Polooblačno
27 °C / 8 °C
Ferdinand
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd