Nešťastie na cestách. Zrazilo sa 38 áut. Desiatky tisíc ľudí sú bez elektriny

Dominik Cenkner

Ak nemusíte, necestujte. Rovnaká výzvy ako včera zaznieva z úst polície aj dnes. Príkladom môže byť hromadná dopravná nehoda až 30 áut na D1. 

Orkán PIT naďalej naplno prejavuje svoju moc. Už od ranných hodín spôsobuje škody, podpisuje sa pod množstvo dopravných nehôd či výpadky elektrickej energie. 

Silný vietor spôsobil počas soboty a piatka (3.2.) na západe Slovenska výpadky elektrickej energie. Celkovo sa týkali 11.000 odberných miest, v sobotu dopoludnia 5000. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Západoslovenskej energetiky (ZSE) Michaela Dobošová.

„Od piatka 18.00 h bol vyhlásený mimoriadny stav v oblasti Senica a od soboty 6.00 hod pre oblasti Trenčín, Dunajská Streda, Komárno, Trnava, Nitra,“ priblížila. Príčinou sú podľa nej najmä pováľané stromy na vedeniach a roztrhané vodiče.

Kritická situácia na cestách

Nepriaznivé počasie opäť raz trápi vodičov. Kým včera doprava skolabovala v okolí Martina a Ružomberka, dnes je to okolie Popradu. 

Polícia z Prešovského kraja aktuálne informuje o mimoriadnej situácii, ku ktorej došlo pod Tatrami. „Na diaľnici D1 v úseku Spišský Štvrtok-Poprad došlo k hromadnej dopravnej nehode približne 30 áut. V opačnom smere na tom istom mieste je taktiež dopravná nehoda, pri ktorej došlo k zrážke 7-8 áut. Dopravné nehody sa zatiaľ obišli bez vážnych zranení. Cesta je aktuálne obojsmerne uzavretá,“ dodala polícia.

Na celom území Prešovského kraja aktuálne cestári bojujú s hustým snežením, poľadovicou či snehovými závejmi. Na zmiernenie následkov snehu v piatok (3.2.) vyslala Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja (SaÚC PSK) do terénu 103 posypových vozidiel. Informovali o tom prešovskí cestári s tým, že nasadené mechanizmy za posledných 24 hodín prepluhovali viac ako 19.000 kilometrov ciest.

Kamenivom posypali takmer 2400 kilometrov a chemicky upravili asi 7000 kilometrov ciest. Ďalších takmer 1800 kilometrov ciest posypali zmiešaným materiálom. „Pri výkone vyššie uvedených činností krajskí cestári spotrebovali 989 ton kameniva, 734 ton posypovej soli a šesť ton solmagu,“ upozorňuje SaÚC PSK.

Nehoda v Radaticiach v smere na Ľubovec, zdroj: Matúš Hutník
Nehoda v Radaticiach v smere na Ľubovec, zdroj: Matúš Hutník

Silný vietor a sneh komplikujú dopravu aj v celom Košickom kraji. Informovali o tom košickí krajskí policajti na sociálnej sieti s tým, že od obce Štós smerom na obec Smolník sú na ceste popadané stromy. „V obci Ploské v smere na obec Budimír došlo k vyvráteniu stromu na hlavnú cestu. Pri páde strom zachytil káble elektrického a telekomunikačného vedenia, v dôsledku čoho došlo k strhnutiu aj niekoľkých stĺpov,“ uviedla polícia. Dobšinský kopec je tak neprejazdný pre všetku dopravu.

Cesta I/67 medzi Stratenou a Dobšinou je tak uzavretá až do odvolania, dôvodom sú padajúce stromy a tvorba snehových závejov. Polícia tiež upozorňuje na spadnutý strom na ceste v úseku Gemerská Poloma - Súľova. 

Zatvorené lyžiarské strediská či ZOO

Pre silný vietor sa neodporúča pohyb von, pokiaľ to nie je nevyhnutné. Avšak mnohí to aj tak nedodržujú a potom môžu ostať sklamaní. 

Park Snow Donovaly napr. informovalo, že pre nepriaznivé počasie bude lyžiarske stredisko zavreté až do odvolania. Podobný problém riešili aj v Košickej ZOO.

Zoologická záhrada Košice je v sobotu pre verejnosť zatvorená. Dôvodom je podľa vedúcej oddelenia vzdelávania a marketingu Evy Malešovej mimoriadne nepriaznivé počasie.

„Silný nárazový vietor láme konáre stromov. Vyvrátené stromy spôsobili už aj prvé škody. Návšteva areálu je pre návštevníkov v tomto počasí obzvlášť nebezpečná,“ upozornila Malešová. Svoje brány pre verejnosť zoo opäť otvorí v nedeľu 5. februára o 9. hodine.