Neuveriteľne krásny záber: Slovenskému astrofotografovi sa podarilo zachytiť časť hmloviny

21.09.2023 o 19:00 - Veronika Salayová

Slovenskému astrofotografovi Romanovi Šulcovi sa podarili naozaj krásne úlovky naprieč vesmírom. Jedným z nich je aj časť hmloviny, ktorú zachytil len pred pár dňami na Záhorí.

Neuveriteľne krásny záber: Slovenskému astrofotografovi sa podarilo zachytiť časť hmloviny
Foto: Roman Šulc/iMeteo

Roman Šulc je astrofotograf pochádzajúci z Bratislavy, ktorý sa venuje tomuto koníčku už nejaký ten piatok. Za štyri roky má svojom konte má už veľa nádherných „astro“ úlovkov. Najnovším je záber časti hmloviny, ktorý zachytil na výlete na Tomky na Záhorí len pred pár dňami. 

Vďaka jasnej oblohe plnej hviezd sa Romanovi Šulcovi podarilo v noci zo 16. na 17. septembra zachytiť jednu z troch častí hmloviny Závoj, ktorú tvoria pozostatky výbuchu supernovy, teda masívnej hviezdy, 20-krát hmotnejšej ako naše Slnko, ktorá vybuchla asi pred 10 000 až 20 000 rokmi. 

„Je to jedna z najkrajších hmlovín v súhvezdí Labute, ktorú tvoria zohriatý a ionizovaný plyn, prevažne vodíka a kyslíka, a prach,“ vysvetľuje Roman Šulc. 

Začiatky a motivácia

Talentovaný slovenský astrofotograf začal svoje prvé fotografie uverejňovať na sociálnych sieťach, kde, ako sám hovorí, našiel veľa nových priateľov, nadšencov vesmíru a astrofotografov aj zo Slovenska.

„Som veľký fanúšik NASA, ESA, SpaceX a ostatných vesmírnych agentúr, ktoré nám odhaľujú tajomstvá vesmíru. Vždy som rád pozeral dokumentárne filmy s touto tematikou, až som sa raz rozhodol kúpiť si svoj prvý teleskop a pozrieť sa do vesmíru vlastnými očami, a to mi učarovalo,“ prezradil pre iMeteo Roman Šulc

Keďže astrofotografia je jedna z najťažších typov fotografie, žiada si veľa času, trpezlivosti a aj cestovania. Avšak asi najväčšiu dôležitosť a vplyv na astrofotografiu má samotná príroda a počasie, ako potvrdzuje aj samotný autor.

Obloha bez svetelného smogu na Záhorí

Dôležitú úlohu teda zohráva aj svetelný smog. Roman Šulc chodí najčastejšie fotiť na Záhorie, kde je asi najbližšie k Bratislave obloha, ktorá nie je až tak znečistená svetelným smogom. Autorovým obľúbeným miestom je Borský Sv. Jur v časti Tomky.

Na zachytávanie týchto skvelých záberov používa Roman Šulc profesionálne vybavenie ako teleskop Orion Astrograph 10" s priemerom zrkadla 25 cm, navádzaciu equatoriálnu montáž, chladenú astro kameru, pointovací teleskop s kamerou a dva filtre: širokopásmový filter proti svetelnému znečisteniu a úzkopásmový duálny filter na zachytenie vodíka a kyslíka.

Na záver autor dodáva, že astrofotografia ho baví aj preto, že môže ukázať „nádheru schovanú v tme ľuďom, ktorí nemajú tú možnosť pozrieť si ju sami a sú vám za to veľmi vďační“.

 

Roman Sulc - Bratislava ()
Roman Sulc - Bratislava ()
Reklama MediaAd