Nezabudnite! Zmena času nastane už cez víkend. Pospíme si viac alebo menej?

22.03.2023 o 19:30 - Veronika Salayová

Cez víkend si všetci povinne prestavíme čas na svojich hodinkách − prechádzame totiž zo zimného času na letný. Kedy k zmene dôjde a pospíme si o hodinu viac alebo menej? 

Nezabudnite! Zmena času nastane už cez víkend. Pospíme si viac alebo menej?
Ilustračné. Foto: Canva

Posledný marcový víkend si už tradične meníme čas na svojich hodinkách, keďže nastáva prechod zo zimného času na letný. Inak tomu nebude ani tento rok, a zmena tak nastane už čoskoro.

Zimný čas sa teda chýli k svojmu koncu a o pár dní tu máme letný čas, ktorý mnohí vítajú. Zmena nastane počas noci zo soboty na nedeľu. Čas na hodinkách si budeme všetci povinne meniť 26. marca, t j. v nedeľu, kedy si o 2.00 hod. posunieme čas na 3.00 hod.

Od nedele tak budeme mať letný čas, no má to azda aj jednu nevýhodu − pospíme si o hodinu menej a ráno budeme vstávať skôr, než sme boli doteraz zvyknutí. 

Prechod teda bude pre niektorých zrejme náročnejší, ale odmenou budú dlhšie letné večery za vidna. Dni sa budú každým dňom viac a viac predlžovať a my si tak budeme môcť vychutnať príjemné letné terasy do sýtosti. 

V USA zrušia striedanie času, Európa si musí počkať

Striedanie času mnohým Európanom vrátane Slovákov prekáža, no meniť čas pravidelne dvakrát do roka si budeme ešte niekoľko rokov. 

Táto téma sa v Európskej únii opäť nastolí až koncom roka 2026, čiže skôr ako v roku 2027 koniec striedania času nenastane. Meniť čas dvakrát do roka si tak budeme ešte minimálne 4 roky. 

V USA, naopak, ohľadom tejto témy pokročili. Minulý rok Senát Spojených štátov amerických schválil návrh zákona, ktorý zavedie letný čas natrvalo. Ak sa tak stane, nadobudne účinnosť v novembri 2023, teda na konci letného času v tomto roku. 

USA tak zrejme zruší striedanie času už tento rok, zatiaľ čo Európa si bude musieť na takého definitívne rozhodnutie ešte pár rokov počkať. 

Reklama MediaAd