Ničivé zemetrasenie sa blíži, varuje geológ. Istanbulu hrozí katastrofický scenár

01.12.2022 o 11:30 - Veronika Salayová

Podľa uznávaného profesora geológie hrozí tureckej metropole katastrofický scenár. Istanbul môže kedykoľvek zasiahnuť silné zemetrasenie, ktoré by spôsobilo zničenie veľkej časti mesta, o obetiach nehovoriac. 

Ničivé zemetrasenie sa blíži, varuje geológ. Istanbulu hrozí katastrofický scenár
Ilustračné. Foto: unsplash

Silné zemetrasenie, na ktoré sa najväčšie turecké mesto Istanbul pripravuje už niekoľko rokov, je veľmi blízko, tvrdí profesor geológie Celal Şengör. Expert z Istanbulskej technickej univerzity to vyhlásil po zemetrasení, ktoré minulý týždeň zasiahlo provinciu Düzke. 

„Toto zemetrasenie v provincii Düzke je dôkazom toho, že geológovia nie celkom dobre porozumeli pohybom anatolskej (litosférickej) dosky,“ povedal Şengör k otrasom o sile 5,9 magnitúdy z minulého týždňa, ktoré si vyžiadali takmer 100 zranených.

Zemetrasenie bolo vtedy cítiť aj v Istanbule a ďalších provinciách vrátane severozápadného Bolu, Sakarya, Kocaeli, Bursa, Bilecik a západných provincií İzmir a Kütahya a hlavného mesta Ankara.

Silné zemetrasenie na dosah?

Silného zemetrasenia v Istanbule sa experti obávajú už dlho. Na základe meraní napätia na zlome medzi dvoma tektonickými doskami na dne Marmarského mora došli geológovia k záveru, že toto pnutie môže spôsobiť otrasy o sile až 7,4 magnitúdy. 

Jedno z najtragickejších zemetrasení v novodobých dejinách Turecka udrelo v auguste 1999, a to ani nie 100 kilometrov juhovýchodne od Istanbulu. Otrasy o sile 7,6 stupňa zasiahli provinciu Kocaeli a zabili viac ako 17.000 ľudí. Odvtedy seizmológovia varujú, že ďalšie silné zemetrasenie v blízkosti Istanbulu by mohlo udrieť pred rokom 2030.

Katastrofický scenár

Istanbulský primátor Ekrem Imamoglu vyhlásil, že asi tretina všetkých budov v meste by silné zemetrasenie nevydržala. Ťažko poškodených budov by podľa neho mohlo byť vyše 130-tisíc, čo by viedlo k obrovskej katastrofe. 

Ak k takémuto zemetraseniu v Istanbule dôjde, spôsobí to v metropole masívnu materiálnu devastáciu a zrejme si vyžiada aj mnoho obetí. 

Tureckom prechádzajú zlomové línie a krajina je veľmi náchylná na zemetrasenia. Viac ako 500 ľudí zahynulo pri zemetrasení v meste Van na východe krajiny v roku 2011, zatiaľ čo ďalšie v januári tohto roku zabilo 41 ľudí vo východnej provincii Elazığ.