Niekde aj prší, no čoskoro sa začne ochladzovať. V noci čaká sneženie Bratislavu aj Záhorie

Niekde aj prší, no čoskoro sa začne ochladzovať. V noci čaká sneženie Bratislavu aj Záhorie
Peter Minárik

Počas dnešného dňa zasiahla naše územie snehová kalamita. Pod snehom sa ocitlo celé stredné a východné Slovensko, no vplyvom oteplenia sa zrážky aj na východe zmenili na kvapalné. Teraz nás však čaká ďalšie ochladenie a návrat snehových zrážok aj do nížin.

Uplynulé hodiny priniesli na naše územie výraznú snehovú nádielku, ktorá na Slovensko priniesla množstvo snehu. Sneh spôsoboval problémy najmä na cestách a v energetike. Situácia sa začala popoludní zlepšovať, spolu s tým ako nám začali stúpať teploty. Oteplenie však je len dočasné.

Už v týchto chvíľach dochádza nad Moravou k ochladzovaniu a k zmene kvapalných zrážok späť na snehové a o pár hodín sa ochladí na celom našom území.

Dážď sa opäť zmení na sneženie aj v Bratislave

Jadranská tlaková níž, ktorá nás zasiahla v uplynulých hodinách priniesla množstvo snehu na juh a východ Slovenska. V najviac postihnutých oblastiach, medzi ktoré patrí Vihorlat a Poloniny spadlo až cez 30 cm snehu.

Už včera večer sa oteplilo na západe, vplyvom čoho snehové zrážky prešli do dažďa a na západe pršalo aj počas celého dnešného dňa. Popoludní sa však dážď objavil aj v najjužnejších regiónoch a rozpršalo sa aj vo Východoslovenskej nížine.

Čerstvý sneh tak sadá a odmäk panuje na mnohých miestach. Pred nami je však ďalšie ochladenie.

Už v týchto chvíľach sa studený vzduch nasúva nad Moravu. Zatiaľ čo v Brne sú ešte +2 °C, tak v Olomouci už mrzne pri -1 °C a v Ostrave sú -2 °C. Chladný vzduch sa prepadá cez Moravu a čoskoro začne mrznúť aj na južnej Morave a následne, po 20:00 sa studený vzduch začne nasúvať aj nad Slovensko.

To spôsobí výrazné ochladenie na celom západe. V Bratislave máme aktuálne +4 °C, ale už po 22:00 by malo začať mrznúť a spolu s tým sa kvapalné zrážky zmenia späť na snehové.