Nielen v Európe je extrémne teplo, ale aj v USA. Panuje tam učebnicový vzorec Omega

02.10.2023 o 11:00 - Veronika Salayová

Európa v týchto dňoch zažíva extrémne vysoké októbrové teploty, no takto mimoriadne horúco je aj v USA. Počasie sa na oboch kontinentoch akosi nechce rozlúčiť s letom...

Nielen v Európe je extrémne teplo, ale aj v USA. Panuje tam učebnicový vzorec Omega
Tepelná kupola nad USA. Zdroj: ECMWF/Severe Weather Europe

Severná pologuľa sa akosi nechce preklenúť do jesenného obdobia. Nad Európou sa nachádza masívna tepelná kupola, ktorá dvíha teploty k extrémne vysokým teplotám okolo +35 °C, a veľmi podobná situácia je aj v USA.

Cez víkend sa v Severnej Amerike vyvinul priam učebnicový vzorec Omega blokácie. Teploty budú na stredozápade USA stúpať až k +32 °C, čo sú teploty o 10 až 15 °C vyššie, ako je dlhodobý normál. 

Mnoho rekordov bude zrejme prekonaných

Na Stredozápade a v okolí Veľkých jazier nebolo takto teplo v októbri už celé desaťročia. Denné maximá, ktoré sú staré aj viac ako 100 rokov, budú tento týždeň ohrozené a je veľmi pravdepodobné, že bude zlomených veľa teplotných rekordov v tejto oblasti. 

Predpokladá sa, že horúčavy vyvrcholia na hornom Stredozápade, v okolí Veľkých jazier a južnom Ontáriu v stredu. Najvyššie teplotné anomálie sa predpovedajú v Minnesote, Iowane, Illinois, Wisconsine a Michigane.

Začiatkom týždňa bude extrémne teplo nielen vo veľkej časti stredozápadu USA, ale aj v Ontáriu a Quebecu v Kanade. Extrémne teplo zažije napríklad aj Montreal. 

Čo je to Omega blokácia?

Za týmto extrémnym teplom stojí pomerne vzácna tzv. Omega blokácia, čo je vlastne tepelná kupola uzavretá po bokoch tlakovými nížami. Rozsiahla tepelná kupola zastabilizuje počasie na niekoľko dlhých dní, niekedy aj týždňov. 

Tento termín používame vtedy, keď sa vyvinú extrémne vysoké teploty. Vlna horúčav spojená s tepelnou kupolou vytvára stabilné počasie a často suchú vzduchovú hmotu s minimálnymi možnosťami zrážok alebo dokonca oblačnosti. 

Na obidvoch okrajoch tejto kupoly sa však nachádza tlaková níž, čo predstavuje typický vzorec počasia − tzv. Omega blokáciu. Táto mapa ukazuje ukážkový príklad Omegy. 

Zdroj: ECMWF/Severe Weather Europe
Zdroj: ECMWF/Severe Weather Europe 
 
Meteorológovia však avizujú ďalší zaujímavý priebeh, a to že po rekordne vysokých teplotách na začiatku októbra by mohol začať prúdiť z Kanady do USA prvý arktický studený vzduch, ktorý by priniesol následné veľké ochladenie. Tento scenár sa bude ešte potvrdzovať v priebehu tohto týždňa. 
Reklama MediaAd