Európa v týchto dňoch zažíva extrémne vysoké októbrové teploty, no takto mimoriadne horúco je aj v USA. Počasie sa na oboch kontinentoch akosi nechce rozlúčiť s letom...
Severná pologuľa sa akosi nechce preklenúť do jesenného obdobia. Nad Európou sa nachádza masívna tepelná kupola, ktorá dvíha teploty k extrémne vysokým teplotám okolo +35 °C, a veľmi podobná situácia je aj v USA.
Cez víkend sa v Severnej Amerike vyvinul priam učebnicový vzorec Omega blokácie. Teploty budú na stredozápade USA stúpať až k +32 °C, čo sú teploty o 10 až 15 °C vyššie, ako je dlhodobý normál.
Na Stredozápade a v okolí Veľkých jazier nebolo takto teplo v októbri už celé desaťročia. Denné maximá, ktoré sú staré aj viac ako 100 rokov, budú tento týždeň ohrozené a je veľmi pravdepodobné, že bude zlomených veľa teplotných rekordov v tejto oblasti.
Predpokladá sa, že horúčavy vyvrcholia na hornom Stredozápade, v okolí Veľkých jazier a južnom Ontáriu v stredu. Najvyššie teplotné anomálie sa predpovedajú v Minnesote, Iowane, Illinois, Wisconsine a Michigane.
Začiatkom týždňa bude extrémne teplo nielen vo veľkej časti stredozápadu USA, ale aj v Ontáriu a Quebecu v Kanade. Extrémne teplo zažije napríklad aj Montreal.
Za týmto extrémnym teplom stojí pomerne vzácna tzv. Omega blokácia, čo je vlastne tepelná kupola uzavretá po bokoch tlakovými nížami. Rozsiahla tepelná kupola zastabilizuje počasie na niekoľko dlhých dní, niekedy aj týždňov.
Tento termín používame vtedy, keď sa vyvinú extrémne vysoké teploty. Vlna horúčav spojená s tepelnou kupolou vytvára stabilné počasie a často suchú vzduchovú hmotu s minimálnymi možnosťami zrážok alebo dokonca oblačnosti.
Na obidvoch okrajoch tejto kupoly sa však nachádza tlaková níž, čo predstavuje typický vzorec počasia − tzv. Omega blokáciu. Táto mapa ukazuje ukážkový príklad Omegy.