Nočné búrky prinesú na Slovensko ochladenie. Kde počítať s vytúženým osviežením?

Peter Minárik

Po veľmi horúcom dni, ktorý priniesol na naše územie teploty nad +30 °C a na juh krajiny nad +35 °C príde v nadchádzajúcich hodinách vytúžené osvieženie v podobe búrok. Búrky môžu byť v nočných hodinách aj intenzívne.

Aktuálne to tak síce ešte nevyzerá, ale počas najbližších hodín zasiahnu naše územie búrky, ktoré by mohli byť aj intenzívnejšie.

Búrky by sa mali vyskytovať predovšetkým v nočných a v skorých ranných hodinách a predovšetkým na severozápade nášho územia by mohli mať aj nebezpečné sprievodné javy.

Nočné búrky prinesú lejak a vietor

Už v týchto chvíľach sa cez Rakúsko a Česko ženie smerom k východu pomerne rozsiahly búrkový systém.

aktuálna poloha búrok
aktuálna poloha búrok
 

Tento búrkový systém nepostupuje smerom k východu, ale odkláňa sa smerom k severovýchodu nad Moravu, kde by mali búrky vystrájať až do skorých ranných hodín.

Búrkový systém, ktorý teraz môžete vidieť na radare by nás tak v priamej miere nemal zasiahnuť, no búrok sa na Slovensku aj tak dočkáme. Čo sa udeje?

Nočné búrky zasiahnu najmä západ a severozápad

Aktuálne nowcastingové predpovedné modely naznačujú, že búrky sa budú iniciovať v teplom a vlhkom vzduchu priamo nad našim územím a to už okolo polnoci.

Búrky by mali vznikať predovšetkým nad západným Slovenskom a v oblasti Považia a Horného Ponitria. Priamo nad Slovenskom sa tak vytvoria nové búrkové bunky, ktoré budú postupovať severným až severovýchodným smerom. Vystrájať by mali až do ranných hodín a zaniknú v oblasti Žilinského kraja.

 

Počas noci sa pripravte predovšetkým na výraznú bleskovú aktivitu a potencionálny prívalový dážď.

V nadchádzajúcich hodinách sa tak niektoré okresy Slovenska dočkajú mierneho osvieženia a aj vďaka tomu by mali byť zajtrajšieho horúčavy miernejšie a menej plošné. Ktoré okresy môžu čakať nočné búrky si pozriete TU >>>

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Jasno
33 °C / 15 °C
Dušana
Zajtra
Polooblačno
30 °C / 14 °C
Iľja
Nedeľa
Jasno
31 °C / 12 °C
Daniel
Pondelok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Magdaléna
Utorok
Búrky
29 °C / 11 °C
Oľga
Streda
Prehánky, búrky
28 °C / 12 °C
Vladimír
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd