Nočnú oblohu aj nad Slovenskom rozžiaril meteor. Po jeho veľkých zvyškoch môžete pátrať v Rakúsku

Peter Minárik

V piatok rozžiaril oblohu nad viacerými krajinami meteor. Jeho zvyšky, ktoré môžu vážiť aj viac ako 1 kg dopadli do Rakúska, kde začala pátracia operácia. Pozorovaný bol počas noci aj z územia Slovenska.

V skorých ranných hodinách v piatok 24. júna 2022 krátko po druhej hodine rannej stredoeurópskeho letného času rozžiaril oblohu nad územím Rakúska, Slovinska, Česka, ale aj západného Slovenska veľmi jasný meteor – bolíd.

V tomto čase bolo jasno a tak upútal pozornosť tých náhodných svedkov, ktorí boli v túto neskorú nočnú dobu hore. Pre objasnenie tohto veľmi vzácneho prírodného úkazu bolo však rozhodujúce, že sa podaril zaznamenať špeciálnymi prístrojmi celkom na 17 staniciach, ktoré sú rozmiestnené v Česku, ale aj v Rakúsku a na Slovensku a patria k tzv. Európskej bolidovej sieti.

Dráhu sa podarilo celkom rýchlo určiť

Vďaka týmto fotografickým a video záznamom bolo možné veľmi rýchlo a aj podrobne a presne popísať ako atmosférickú dráhu bolidu, tak aj jeho predzrážkovú dráhu v Slnečnej sústave. Okrem toho sa podarilo určiť oblasť, kde by mali zvyšky pôvodného medziplanetárneho telesa (meteoroidu), teda meteority, na zemskom povrchu ležať.

Bolid (ďalej označený ako EN240622_001012) bol veľmi dobre fotograficky zachytený automatickými digitálnymi celooblohovými bolidovými kamerami napr. na staniciach v rakúskom Martinsbergu (najbližšie ku koncu dráhy bolidu – viď obrázok)

Tento bolid bol pozorovaný aj zo vzdialenejších staníc, napríklad z oblasti Rimavskej Soboty. Z fotografických záznamov sa astronómom podarilo určiť všetky parametre preletu bolidu atmosférou s veľmi vysokou presnosťou. 

takto zaznamenali prelet bolidu v rakúskom Martinsbergu, foto: AV ČR
takto zaznamenali prelet bolidu v rakúskom Martinsbergu, foto: AV ČR

Úlomky treba hľadať v Rakúsku

Presne o 2:10 stredoeurópskeho letného času vstúpil do zemskej atmosféry meteoroid s hmotnosťou približne 120 kilogramov a začal svietiť už vo výške 90 km. Teleso sa v tom čase pohybovalo rýchlosťou cez 18 km/s a po relatívne strmej dráhe pokračovalo v lete južným až juhovýchodným smerom.

Maximálnu jasnosť dosiahol bolid vo výraznom výbuchu vo výške 27 km nad zemou, kedy po krátku dobu žiaril desaťkrát viac ako Mesiac v splne. V tejto fáze letu meteoroid tiež najviac brzdil a rozpadal sa. Najväčší úlomok potom zhasol vo výške iba 17 km nad zemou neďaleko korutánskeho mestečka Griffen a len asi 5 km severne od rieky Drávy.

Celú svetelnú dráhu dlhú 82.5 km, uletel bolid za 5.5 sekundy. Aj keď prevažná väčšina pôvodnej hmoty zhorela v atmosfére, je veľmi pravdepodobné, že mnoho meteoritov dopadlo až na zemský povrch. Najväčšie meteority môžu mať hmotnosť niekoľkých kilogramov a podľa predbežných výpočtov by sa mali nachádzať v údolí rieky Drávy blízko obce Eis. Menšie meteority by mali ležať v kopcoch ďalej na sever.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
30 °C / 12 °C
Ján
Zajtra
Polooblačno
28 °C / 9 °C
Tadeáš
Streda
Prehánky, búrky
31 °C / 13 °C
Adriána
Štvrtok
Búrky
29 °C / 12 °C
Ladislav
Piatok
Búrky
29 °C / 12 °C
Beáta
Sobota
Dážď
24 °C / 11 °C
Peter
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd