Nová kométa by mohla predviesť výnimočnú šou. Kedy ju bude možné pozorovať?

07.03.2023 o 20:00 - Veronika Salayová

Astronómovia len nedávno objavili kométu, ktorú budeme môcť pozorovať na nočnej oblohe, keď sa k nám priblíži. Zatiaľ všetko nasvedčuje tomu, že bude dostatočne jasná na to, aby sme ju mohli vidieť aj voľným okom. 

Nová kométa by mohla predviesť výnimočnú šou. Kedy ju bude možné pozorovať?
Ilustračné. Foto: unsplash

Vedci len pred mesiacom objavili kométu, ktorá smeruje k nám a je pripravená predviesť nám výnimočnú šou na nočnej oblohe. Astronómovia túto kométu objavenú vo februári označili ako C/2023 A3 a pomenovali ako Tsuchinshan-Atlas kométu.

Kométa sa k nám približuje, no na jej pozorovanie si ešte budeme musieť počkať. Tzv. bod perihélia, čiže bod najbližší k Slnku dosiahne až v roku 2024, konkrétne 28. septembra 2024.

Dobrou správou však je, že prvé odhady jasnosti kométy naznačujú, že bude jasná a na jej pozorovanie nebudeme potrebovať žiadne ďalekohľady − bude nám stačiť iba zdvihnúť zrak k oblohe.

Podľa niektorých odhadov by dovtedy mohla kométa dosiahnuť jasnosť okolo 0,7 magnitúdy. Takáto jasnosť konkuruje niektorým z najjasnejších hviezd na oblohe.

Kde sa kométa nachádza teraz?

Predbežná analýza trajektórie naznačuje, že jeden obeh kométy C/2023 A3 okolo Slnka trvá až 80 660 rokov. Nebeský návštevník sa momentálne nachádza medzi dráhami Saturna a Jupitera.

Pozoruhodným detailom kométy C/2023 A3 je jej neuveriteľná rýchlosť, ktorá je viac ako 290 600 km/h.

Zatiaľ čo niektoré konkrétne fakty a dátumy môžu byť ešte upravené, v súčasnosti sa zdá, že najbližšie priblíženie tejto kométy k Zemi sa očakáva 13. októbra 2024 o 3:38 hod. 

Ak sa astronómovia vo svojich výpočtoch nemýlia, je veľmi pravdepodobné, že v októbri budúceho roka nás čaká veľkolepé pozorovanie veľmi jasnej kométy. 

 

Reklama MediaAd