November bol na horách teplotne mimoriadne nadnormálny. Spadlo aj málo zrážok

Dominik Cenkner

Prehupli sme sa do posledného mesiaca v roku 2020. Nadišiel preto čas, aby sme z meteorologického hľadiska zhodnotili ten uplynulý, čiže november.

V novembri sa u nás vyskytovali a počasie ovplyvňovali viac anticyklonálne situácie. Stred tlakových výší sa často nachádzal priamo nad našou oblasťou, alebo k nám zasahovali od východu, severovýchodu či od západu.

Vďaka takýmto podmienkam k nám najmä vo vyšších vrstvách ovzdušia často prúdil teplý vzduch. Z tohto dôvodu sme mohli zaznamenať oveľa viac teplejších dní na horách ako v nížinách.

Uplynulý mesiac v konečnom výsledku skončil teplotne ako celok normálne. Nedá sa to však povedať o situácii vo vysokých horských polohách. Tam skončil november ako celok teplotne mimoriadne nadnormálne. Napr. na Chopku bolo až o +3,8 °C teplejšie než je priemerná mesačná teplota. Na Lomnickom štíte to bolo dokonca viac o +4,0 °C.

Najvyššia teplota vzduchu bola nameraná 3. novembra v Moravskom Svätom Jáne, a to +20,3 °C. Naopak najnižšia teplota na stanici do 1000 m n. m. bola zaznamenaná 26. novembra v obci Vernár. Namerali tam -12,2 °C.

Foto: shmu.sk
Foto: shmu.sk

Čo sa zrážok týka, tých bolo v novembri málo. Mesiac preto skončil ako celok suchý, zrážkovo podnormálny. V priemere spadlo len 15 až 30 mm zrážok.

Najviac ich zaznamenali na Lomnickom štíte - 50,6 mm, naopak najmenej v Slavošovciach. Tam namerali len 10,1 mm zrážok.

Foto: shmu.sk
Foto: shmu.sk
Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
27 °C / 10 °C
Ferdinand
Zajtra
Búrky
23 °C / 10 °C
Petronela
Sobota
Búrky
23 °C / 10 °C
Žaneta
Nedeľa
Polooblačno
24 °C / 10 °C
Xénia
Pondelok
Prehánky, búrky
24 °C / 7 °C
Karolína
Utorok
Prehánky, búrky
25 °C / 10 °C
Lenka
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd