Nový Zéland zasiahlo silné zemetrasenie. Dosiahlo silu 7,0 magnitúdy

16.03.2023 o 10:00 - Veronika Salayová

Pri Novom Zélande došlo dnes v skorých hodinách k silnému zemetraseniu, ktoré dosiahlo silu 7,0 magnitúdy. Následne bolo vydané aj varovanie pred tsunami. 

Nový Zéland zasiahlo silné zemetrasenie. Dosiahlo silu 7,0 magnitúdy
Ilustračné. Foto: unsplash

Zemetrasenie s magnitúdou 7,0 zasiahlo vo štvrtok okolo 2.00 hod. oblasť Kermadeckých ostrovov na Novom Zélande, informovala americká geologická služba USGS (USGS). Po prvotnom silnom zemetrasení bolo hlásených viacero menších dotrasov s magnitúdou 5,0. 

Epicentrum sa nachádzalo pri Kermadeckých ostrovoch, 1 092 km od Gisborne či 967 km od Hicks Bay na Novom Zélande. Hypocentrum zemetrasenia bolo v hĺbke 10 km.

Po zemetrasení bolo vydané varovanie pred tsunami, informoval americký systém varovania pred tsunami. Toto varovanie však bolo o pár hodín odvolané s aktualizovanou informáciou, že tsunami už nehrozí. 

Ostrovy nie sú obývané

Z oblasti Karmadeckých ostrovov, ktoré sú administratívne pridruženým územím Nového Zélandu, nie sú hlásené žiadne vážne poškodenia a k zraneniam či obetiam nedošlo, keďže Karmadecké ostrovy nie sú obývané a turisti majú na ostrovy vstup zakázaný. K žiadny veľkým poškodeniam nedošlo ani na Novom Zélande. 

Podobne veľké zemetrasenie zasiahlo túto oblasť aj 4. marca, kedy zemetrasenie dosiahlo magnitúdu 6,9, pričom hypocentrum zemetrasenia bolo vtedy hlásené v hĺbke až 152 km. 

Reklama MediaAd