O malú chvíľu začne zatmenie Mesiaca. Pozrite si ako ho sledovať

O malú chvíľu začne zatmenie Mesiaca. Pozrite si ako ho sledovať
Ľubomír Franko

O malú chvíľu budeme môcť z nášho územia pozorovať polotieňové zatmenie Mesiaca. Pretrvá počas celého večera a pozorovať ho môžeme na viacerých miestach. 

Polotieňové zatmenia sú relatívne bežné, Mesiac sa vtedy dostane do časti tieňu Zeme. Postupne sa jeho jasnosť zníži a jav budeme môcť pozorovať už čoskoro. 

,,Večerný čas pozorovania bude veľmi vhodný, pretože zatmenie sa začne o 18.08 h a trvať bude do 22.12 h. V maximálnej fáze zatmenia o 20.10 h bude v polotieni ponorená väčšina mesačného disku, až 90 percent,“ hovorí doc. Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici.

Prečo polotieňové? Slnko je totiž podstatne väčšie ako Zem. Preto nesvietia slnečné lúče len priamo na Zem, no takisto aj mierne zboku. Zemský tiež preto nie je homogénny, no je rozdelený na dve časti. Oblasť kde je svetlo úplne blokované (umbra) a oblasť kde je blokovaná len časť svetla (penumbra) - polotieň. 

Zatmenie budeme môcť pozorovať na mnohých miestach, niekde je ale zamračené
Zatmenie budeme môcť pozorovať na mnohých miestach, niekde je ale zamračené

Celý proces zatmenia bude trvať približne do 22:12. V maximálnej fáze zatmenia o 20:10 sa bude v polotieni nachádzať asi 90% mesačného kotúča. 

Pri polotieňovom zatmení Mesiac z oblohy úplne nezmizne, no výrazne stmavne. Tradične osvetlený bude len jeho horný okraj, ktorý predstavuje 10% mesačného kotúča, ktoré do polotieňa nevstúpia. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
25 °C / 5 °C
Gertrúda
Zajtra
Prehánky, búrky
25 °C / 6 °C
Bernard
Utorok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Zina
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Júlia
Štvrtok
Polooblačno
26 °C / 8 °C
Želmíra
Piatok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Ela
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd