Obec pri Gelnici spláchla povodeň, voda brala aj autá. Pozrite si zábery, z ktorých mrazí

Peter Minárik

Slovenskom sa v pondelok prehnali veľmi silné búrky, ktoré dokonca páchali materiálne škody. Najsilnejšie prejavy mali však búrky v oblasti Gelnice. Zo záberov, ktoré z danej lokality prichádzajú, doslova mrazí.

Naše územie dnes zasiahli pomerne silné búrky. Priamo nad naším územím sa nachádzal teplotne nevýrazný studený front, ktorý však bol dostatočne výrazný na to, že sa na ňom tvorili jednotlivé vlny búrky.

Búrky sa dnes vyskytovali na mnohých miestach, no z jednej obci na Gelnicku prichádzajú zábery, z ktorých doslova mrazí, a akoby zázrakom sa nikomu nič nestalo.

 

Prívalová povodeň pri Gelnici

Dnes popoludní sa oblasťou Hnileckej doliny prehnala prívalová povodeň. Najkritickejšia situácia bola medzi Švedlárom a Mníškom nad Hnilcom, kde podľa radarových odhadov mohlo spadnúť plošne od 70 až do 100 mm zrážok.

V dotknutých obciach sa nachádzajú amatérske zrážkomery, no treba dodať, že tieto zrážkomery sa nachádzajú na okraji tých najvýraznejších zrážok. Vo Švedlári zaznamenal zrážkomer 56 mm a južne od Mníšku nad Hnilcom spadlo viac ako 35 mm.

V oblasti pohoria Korban a Bukovec tak spadlo zrejme ešte viac a zrážkové úhrny sa určite priblížili k 100 mm, čo v oblasti vyvolalo prívalovú povodeň.

 

Voda brala autá

Postihnutá je celá Hnilecká dolina. Kritická situácia bola najmä vo Švedlári a v Mníšku nad Hnilcom, kde voda brala všetko, čo jej prišlo do cesty. Prívalová povodeň poškodila infraštruktúru, a dokonca podmylo aj železničnú trať.

Mníšek nad Hnilcom
Mníšek nad Hnilcom, Michal Augustín

Povodeň vytopila mnoho domov a pivníc. Poškodená je hlavná plynová prípojka a problémy sú aj v dodávkach elektrickej energie. Akoby zázrakom sa nikomu nič nestalo. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Jasno
33 °C / 15 °C
Dušana
Zajtra
Polooblačno
30 °C / 14 °C
Iľja
Nedeľa
Jasno
31 °C / 12 °C
Daniel
Pondelok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Magdaléna
Utorok
Búrky
29 °C / 11 °C
Oľga
Streda
Prehánky, búrky
28 °C / 12 °C
Vladimír
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd