Objavili nebezpečný ľadovec. Hladiny oceánov môžu rásť

22.03.2018 o 17:23 - Peter Minárik

Najnovšie vedecké štúdie, ktoré v Antarktíde vykonal tím Dr. Galtona upozorňujú na nebezpečný ľadovec. Pôvodne sa myslelo, že ľadovec sa nachádza na pevnine, no vedci zistili, že pláva na vode.

Objavili nebezpečný ľadovec. Hladiny oceánov môžu rásť

Vedci, ktorí študujú ľadovec s veľkosťou Španielska v oblasti Antarktídy zistili pomocou seizmických vĺn, že väčšia časť tohto ľadovca, ktorý sa nazýva Totten pláva na hladine. Pôvodne sa totiž myslelo, že prevažná časť ľadovca sa nachádza na pevnine. Tým, že ľadovec pláva, je náchylnejší na topenie.

Ľadovec sa môže rýchlejšie topiť

Ľadovec Totten je dôležitý kvôli svojej veľkosti a množstvu vody, ktorá je v ňom obsiahnutá. Počas letnej expedície zistil tím doktora Galtona, že ľadovec pláva na vode. Ľadovec je tak náchylnejší na topenie vplyvom globálneho otepľovania, ako keby podklad tvorila pevnina. 

Ľadovec je erodovaný teplou slanou morskou vodou. Nové merania, ktoré boli vykonané pomôžu vedcom zistiť rýchlosť topenia ľadovca.

Hladina oceánov stúpa

Od roku 1900 sa globálna hladina morí a oceánov zvýšila približne o 20 centimetrov a do konca storočia sa očakáva nárast až o jeden meter, v niektorých oblastiach aj viac. A práve štúdia ľadovcov, ktoré plávajú na vode je dôležité pre výpočet ďalšieho nárastu hladín oceánov. 

Reklama MediaAd