Oblačnosť sa začína zväčšovať. Popoludní udrú búrky

29.07.2022 o 12:46 - Peter Minárik

Slovensko počas dnešného dňa zasiahnu búrky, ktoré budú predzvesťou blížiacich sa výrazných zrážok, ktoré náš čakajú už počas zajtrajšieho dňa. Prvé dnešné búrky sa na našom území začnú vytvárať už popoludní.

Toľko očakávaná zmena v charaktere počasie na našom území prichádza. Nad strednú Európou totiž postúpil studený front, pred ktorým ešte do našej oblasti vrcholí príliv veľmi teplého vzduchu, čo pozorujeme na súčasných teplotách na našom území.

V južných okresoch nášho územia sa aktuálne teploty šplhajú až k hranici +33 °C a na pocit je pomerne dusno. Teplé počasie, ktoré dnes zažívame je posledné pred blížiacou sa zmenou počasia a ochladením.

Studený front prinesie popoludní prvé búrky

Už teraz sa začína nad našim územím zaťahovať obloha. Od severozápadu pribúda oblačnosť, ktorá súvisí so zrážkovým polom, ktoré prináša zrážky do oblasti východného Rakúska a nad Moravu. Počas popoludnia sa postupne zrážky očakávajú aj na našom území.

Numerické predpovedné modely avizujú, že po 14:00 sa začnú na našom území vytvárať prvé prehánky a búrky. Ich vznik sa očakáva v oblasti severozápadného Slovenska.

Tieto prehánky a búrky sa budú postupne presúvať smerom k severovýchodu a búrky, ktoré vzniknú budú sprevádzané predovšetkým výraznejšími zrážkami. Ojedinele sa v jadrách búrok môžu vyskytovať aj krúpy. Najväčšia pravdepodobnosť búrok je v severozápadnej polovici nášho územia.

Ďalšia vlna príde ráno

Ako sme už avizovali, tak na zajtrajší deň sa očakáva v našej oblasti ďalšia vlna zrážok a búrok.  Tie prídu už v ranných hodinách od západu a postupne sa rozšíria nad celé naše územie.

Zrážky na čele prinesú prehánky a búrky, ktoré môžu byť sprevádzané aj silným nárazovým vetrom. Postupne by však búrková činnosť mala prejsť do výdatnejšieho dažďa, ktorý na naše územie prinesie desiatky milimetrov zrážok.

Upršaná bude na našom území nielen sobota, ale aj nedeľa, kedy od severu prídu ďalšie zrážky. Počas víkendu sa tak môžete tešiť na konečne výdatnejšiu vlnu zrážok.