Obľúbený stredomorský ostrov zaplnili medúzy. Mnohých turistov odradili od kúpania

Veronika Sádovská

Vyhľadávané pláže na Korzike sú plné ľudí. Nie však kvôli cestovnému ruchu, ale kvôli medúzam v mori, ktoré štípu každého, kto sa odváži ísť do vody.

Niektoré brehy ostrova Korzika tento rok napadlo obrovské množstvo medúz fialových. Ich poštípanie je nesmierne bolestivé a mnohých dovolenkárov odradilo od kúpania sa.

Tanierovka svietivá sa bežne vyskytuje vo všetkých oblastiach Stredozemného mora. Až 98 % jej tela tvorí voda, nemá mozog, dokáže sa vo vode vznášať a plávať, ale nevie plávať proti morských prúdom.

zdroj: profimedia.cz
zdroj: profimedia.cz
 
Je súčasťou planktónu a vďaka prúdeniu má tendenciu zdržiavať sa v plytších vodách pri pobreží, kde nie sú silné južné prúdy.

Na Korzike ich sú teraz tisíce. Dovolenkári s deťmi sa zdržiavajú len na plážach, do vody nechodia. Zaplávať si idú len tí odvážnejší. Mnohí ich zbierajú v snahe "vyčistiť" vodu, ale medúz je vo vode obrovské množstvo.

Podľa správy Medzinárodnej skupiny odborníkov pre zmenu klímy pri OSN z roku 2019 je medúz toľko, že to môže viesť ku "zgélovateniu" oceánov.

To je však vyjadrenie, na ktorom sa vedecká verejnosť nezhoduje. Niektorí tvrdia, že už v 80. a 90. rokoch minulého storočia sa začali striedať obdobia, kedy bolo medúz viac s tými, kedy ich bolo menej. Išlo približne o 6-ročné intervaly. Tentokrát však interval, kedy ich je viac trvá 25 rokov. 

Iní odborníci tvrdia, že ich je viac kvôli zvýšenému lovu ich prirodzených predátorov a to sú tuniaky a korytnačky.

Objavilo sa už aj odporúčanie Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo, že by sa malo proti ich premnoženiu bojovať tým, že ich budeme konzumovať. To s anepáči mnohým vedcov, ktorí tvrdia, že takto sa len zahmlieva prvotný problém a to vysoký výlov rýb.

 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Občasný dážď
19 °C / 6 °C
Anton
Zajtra
Zamračené
23 °C / 7 °C
Vasil
Sobota
Jasno
26 °C / 7 °C
Vít
Nedeľa
Prehánky
25 °C / 10 °C
Blanka
Pondelok
Prehánky, búrky
28 °C / 12 °C
Adolf
Utorok
Skoro jasno
30 °C / 11 °C
Vratislav
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd