Obrovské masy saharského prachu sa dostanú ponad oceán až do USA

Ľubomír Franko

Obrovský oblak saharského prachu sa presúva cez Atlantický oceán ďalej na západ. Už v priebehu najbližších týždňov by sa mal dostať až na juhovýchod USA, čo nie je bežný jav.

Silné búrky a hlboké tlakové níže v Afrike častokrát vytvárajú obrovské piesočné búrky. Tie sa z času na čas dostanú v slabšej podobe aj nad územie Slovenska, no prach sa nachádza vysoko v atmosfére. Preto pozorujeme tmavšie západy slnka a prach na autách.

Saharský prach ale ešte častejšie putuje nad oblasť Atlantického oceánu. Vzduch, v ktorom sa prach vyskytuje, je veľmi suchý a teplý. Aj preto je to výrazným faktorom, ktorý zabraňuje tvorbe hurikánov.

Saharský prach v Atlantiku a v Karibiku 10. júna 2021 o 20:00 nášho času, zdroj: RAMMB
Saharský prach v Atlantiku a v Karibiku 10. júna 2021 o 20:00 nášho času, zdroj: RAMMB

Od začiatku júna asi do polovice júla je množstvo prachu, ktoré sa dostane nad Atlantik, najväčšie. Počas uplynulých dní sa obrovský oblak prachu dostal do ovzdušia a prenikol až ďaleko na západ, do oblasti Karibiku. V priebehu 10. júna sa dostal nad Palmový ostrov.

Očakáva sa, že mračná tohto saharského prachu budú prenikať ďalej na západ a v priebehu najbližších dní by sa mali dostať až do oblasti Floridy.


Očakávaný postup saharského prachu, zdroj: Severe Weather Europe

Takáto situácia nenastáva v priebehu roka často. Ak sa však pozrieme do histórie, tak podobná situácia sa vyskytla aj pomerne nedávno, v júni roku 2020. 

V závere mesiaca sa vtedy dostala do oblasti Mexického zálivu obrovská masa prachu, ktorá spôsobila hnedý západ slnka vo viacerých štátoch južných Spojených štátov amerických.

Saharský prach 25. júna 2020, zdroj: NASA RAMMB
Saharský prach 25. júna 2020, zdroj: NASA RAMMB
Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno
31 °C / 15 °C
Kamila
Zajtra
Jasno
33 °C / 15 °C
Dušana
Sobota
Polooblačno
30 °C / 14 °C
Iľja
Nedeľa
Jasno
31 °C / 12 °C
Daniel
Pondelok
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Magdaléna
Utorok
Búrky
29 °C / 11 °C
Oľga
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd