Obrovské nešťastie v rakúskych a švajčiarskych Alpách. Zahynulo až 10 lyžiarov

06.02.2023 o 19:00 - Veronika Salayová

Cez víkend prišlo v rakúskych a švajčiarskych Alpách o život spolu až desať lyžiarov. Ako zdôraznili miestne služby, niektorí dovolenkári ignorovali upozornenia týkajúce sa zlej poveternostnej situácie a možných hrozieb.

Obrovské nešťastie v rakúskych a švajčiarskych Alpách. Zahynulo až 10 lyžiarov
Foto: BBC

Cez víkend prišlo o život 8 lyžiarov v rakúskych Alpách, vo švajčiarskych Alpách išlo o dve obete. Všetci zomreli po páde lavín, a to aj napriek tomu, že cez víkend platili najvyššie varovania v dôsledku nebezpečnej situácie na horách.

V sobotu našli záchranári tri telá, a to 17-ročného Novozélanďana, 55-ročného Nemca a 32-ročného Číňana. Všetkých troch pochovala lavína. 

Len v Tirolsku spadlo v sobotu spolu až 30 lavín. V oblasti platil 4. stupeň výstrahy z 5-dielnej škály lavínového nebezpečenstva, čo však mnohým dovolenkárom nezabránilo v tom, aby sa odvážili do oblastí mimo vyznačených svahov. 

Vo Švajčiarsku zabil v sobotu ráno nestabilný sneh v juhovýchodnom kantóne Graubuenden aj 56-ročnú ženu a 52-ročného muža. Švajčiarska polícia uviedla, že tretiemu členovi ich skupiny sa podarilo ujsť bez zranení.

V nedeľu si lavíny vyžiadali ďalších 5 obetí

Nedeľňajšia bilancia obetí bola rovnaká. 59-ročného Rakúšana strhla lavína v údolí Debanttal pri meste Lienz. V Sankt Anton am Arlberg našli telá dvoch lyžiarov vo veku 29 a 33 rokov a telo 62-ročného muža, ktorý sa nevrátil domov zo sobotňajšej lyžovačky v meste Kaunerberg.

Polícia ďalej potvrdila jedno úmrtie v Laengenfelde v údolí Oetztal. Ako poznamenala agentúra AFP, úrady nechceli zverejniť štátnu príslušnosť štyroch z obetí.

Lavína cez víkend teda pripravila v Rakúsku a v susednom Švajčiarsku o život 10 ľudí. Aj táto smutná bilancia je dôkazom toho, že varovania a výstrahy by sa nemali brať na ľahkú váhu a mali by sa rešpektovať.

Reklama MediaAd