Obyvateľov Maroka v nedeľu vystrašilo až 6 ďalších zemetrasení. Počet obetí naďalej stúpa

Dominik Cenkner

Maroko sa zobudilo do tretieho dňa po ničivom zemetrasení, ktoré zasiahlo najmä odľahlé horské regióny. Zem sa však v tejto tragédiou postihnutej krajine triasla aj v priebehu nedele.

Záchranári naďalej aktualizujú počet obetí po ničivom zemetrasení. V nedeľu večer ich bolo oficiálne potvrdených 2122. Ďalších najmenej 2421 ľudí utrpelo zranenia.

Tieto čísla však budú naďalej rásť. Už teraz je zrejmé, že Maroko zasiahlo najsilnejšie a najhoršie zemetrasenie za posledných 100 rokov. 

Pripomeňme, že k prvému zemetraseniu došlo v noci z piatka na sobotu. Malo silu 6,8 magnitúdy.

V Maroku sa zem triasla aj v nedeľu

Zdrvení preživší obrovského nešťastia doslova nevedia čo skôr. Riešiť, kde prečkať ďalšiu noc alebo oplakávať svojich mŕtvych príbuzných, je pre nich len začiatok. 

Aby toho nebolo málo, obyvateľov Maroka v nedeľu vystrašili ďalšie zemetrasenia. Podľa Európskeho-Stredomorského seizmologického strediska ich bolo celkom 6. 

Nedeľné zemetrasenia v Maroku:

  • 02:42 h nášho času, sila 3,0 magnitúdy
  • 03:56 h nášho času, sila 2,4 magnitúdy
  • 08:36 h nášho času, sila 3,2 magnitúdy
  • 10:00 h nášho času, sila 4,2 magnitúdy
  • 16:38 h nášho času, sila 3,6 magnitúdy
  • 18:19 h nášho času, sila 3,5 magnitúdy
Grafické znázornenie nedeľných zemetrasení v Maroku, zdroj: emsc.eu
Grafické znázornenie nedeľných zemetrasení v Maroku, zdroj: emsc.eu

Maroko čaká so zahraničnou pomocou

Marocká armáda zmobilizovala pátracie a záchranné tímy a kráľ Muhammad VI. nariadil poslať ľuďom pripraveným o domovy vodu, prídely potravín a prístrešia. Niektorí obyvatelia sa však na sociálnych sieťach sťažovali na to, že vláda neumožňuje väčšiu pomoc so zahraničia. Informovala o tom TASR.

Maroko dosiaľ oficiálne nepožiadalo o medzinárodnú pomoc, ako to urobilo Turecko už niekoľko hodín po masívnom zemetrasení z tohto roka, uviedli humanitárne organizácie. Ponuky pomoci pritom prichádzali z celého sveta.

Podľa Záchranárov bez hraníc sa na platforme OSN zaregistrovalo približne 100 tímov s celkovo 3500 záchranármi pripravenými vyraziť do Maroka, keď ich o to požiadajú. Do Marrákeša však dorazil španielsky pátrací a záchranný tím a na ceste bola aj skupina záchranárov z francúzskeho Nice.

Doplňme, že Francúzsko potvrdilo smrť štyroch svojich občanov pri zemetrasení. Okrem toho ponúkli francúzske mestá humanitárnu pomoc za viac ako dva milióny eur.