Koncentrácia kyslíku v oceánoch je základnou zložkou života. S narastajúcou globálnou teplotou stúpa aj teplota oceánov, čo vedie k zhoršeniu schopnosti oceánu udržiavať kyslík.
Podľa novej správy Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov na konferencii klimatických zmien v Madride klesá koncentrácia kyslíku v svetovom oceáne závratnou rýchlosťou.
Nové odhady poukazujú na výrazný klesajúci trend. Oceány stratili v období od 1960 do 2010 v priemere až dve percentá kyslíku.
V oceánoch sa takisto rozšírili takzvané mŕtve zóny. Ide o oblasti oceánov a morí, ktoré prirodzeným spôsobom, ale takisto aj zásahom človeka, obsahujú len stopové množstvo kyslíku. Zatiaľ, čo začiatkom 60-tych rokov ich bolo na svete 45, momentálne ich evidujeme už viac ako 700.
Dôvodom narastajúceho počtu týchto zón sú aj klimatické zmeny. Rozpustnosť kyslíku vo vode totiž klesá s narastajúcou teplotou vody. V prípade že zachováme momentálny trend vypúšťania skleníkových plynov, do roku 2100 klesne úroveň kyslíku vo svetovom oceáne o ďalšie 4 percentá.
Fluktuácie kyslíku v morskej vode negatívne vplývajú na celý ekosystém, ktorý je následne rozhádzaný. Najviac kyslíku potrebujú veľké ryby ako napríklad žraloky, ktoré spotrebujú takisto veľa energie a naopak, z nedostatku kyslíku profitujú napríklad medúzy.