Od ničivej víchrice v Tatrách uplynulo 16 rokov. Vietor vtedy dosahoval rýchlosť 200 km/h

Dominik Cenkner

Čas plynie ako voda a dokazuje to aj dnešná smutná spomienka. Uplynulo totiž už 16 rokov od momentu, keď sa Tatrami prehnal ničivý vietor. Stalo sa tak 19. novembra 2004.

Víchrica, ktorá vtedy v Tatrách udrela spôsobila nevídané škody. Vyžiadala si dokonca aj dve obete. Vietor dosahoval silu orkánu, jeho rýchlosť sa pohybovala na úrovni 200 km/h. Pre porovnanie, je to len o niečo menej, než dosahoval hurikán Eta či Iota.

Vietor spôsobil obrovské škody na majetku. Strhol množstvo striech, polámal stovky stromov pri cestách a železničných koľajach. Niektoré z nich boli dokonca niekoľko dni neprejazdné.

Azda najviac však túto kalamitu vnímame pri pohľade na Tatry. Silný vietor zničil takmer 13 tisíc hektárov lesa. Potrvá roky, kým sa ekosystém obnoví. O kalamite by svoje vedeli povedať najmä záchranári, hasiči či policajti. Len vďaka ich nasadeniu nebolo obetí viac.

Ako uvádza Prezídium Hasičského a záchranného zboru, len popradskí hasiči prijali 200 tiesňových volaní od uviaznutých ľudí v autách, autobusoch. Od majiteľov zničených chát a rodinných domov.

Akoby zázrakom sa hasičom podarilo zachrániť aj 110 detí a 20 členov personálu z Detského liečebného ústavu v Dolnom Smokovci. Celkové číslo zachránených sa vyšplhalo na 150. Neostáva nám nič iné, než všetkým za odvedenú prácu poďakovať a želať si, aby sa podobná katastrofa už nikdy neopakovala.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
27 °C / 10 °C
Ferdinand
Zajtra
Búrky
23 °C / 10 °C
Petronela
Sobota
Búrky
23 °C / 10 °C
Žaneta
Nedeľa
Polooblačno
24 °C / 10 °C
Xénia
Pondelok
Prehánky, búrky
24 °C / 7 °C
Karolína
Utorok
Prehánky, búrky
25 °C / 10 °C
Lenka
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd