Od ničivej víchrice v Tatrách uplynulo 19 rokov. Vietor vtedy dosahoval rýchlosť viac ako 200 km/h

19.11.2023 o 13:02 - Dominik Cenkner

Na dnešný deň pripadá smutné výročie. Presne 19. novembra 2004 sa Tatrami prehnala víchrica aká dovtedy nemala na Slovensku obdoby.

Od ničivej víchrice v Tatrách uplynulo 19 rokov. Vietor vtedy dosahoval rýchlosť viac ako 200 km/h
Škody po ničivej víchrici vo Vysokých Tatrách z roku 2004, zdroj: facebook.com/Hasičský a záchranný zbor

Víchrica, ktorá vtedy Tatry zasiahla, spôsobila nevídané škody. Vyžiadala si dokonca aj dve obete.

Vietor dosahoval silu orkánu, jeho rýchlosť sa pohybovala na úrovni 200 km/h. Pre porovnanie, je to len o niečo menej, než dosahoval hurikán Eta či Iota.

Vietor spôsobil obrovské škody na majetku. Strhol množstvo striech, polámal stovky stromov pri cestách a železničných koľajach. Niektoré z nich boli dokonca niekoľko dni neprejazdné.

Následky vyčíňania počasia badať v Tatrách do dnes

Azda najviac však túto kalamitu vnímame pri pohľade na Tatry. Silný vietor zničil takmer 13 tisíc hektárov lesa.

Potrvá roky, kým sa ekosystém obnoví. O kalamite by svoje vedeli povedať najmä záchranári, hasiči či policajti. Len vďaka ich nasadeniu nebolo obetí viac.

Podľa Prezídia Hasičského a záchranného zboru, len popradskí hasiči prijali 200 tiesňových volaní od uviaznutých ľudí v autách či autobusoch. Rovnako tak od majiteľov zničených chát a rodinných domov.

Akoby zázrakom sa hasičom podarilo zachrániť aj 110 detí a 20 členov personálu z Detského liečebného ústavu v Dolnom Smokovci. Celkové číslo zachránených sa vyšplhalo na 150.

Počas mimoriadnej situácie hasiči zachránili a transportovali približne 150 postihnutých osôb, sprejazdnili 101 km štátnych ciest, uvoľnili 170 stromových závalov na objektoch fyzických a právnických osôb, počas záchranných prác použili 261 ks zásahových a podporných automobilov a 217 ks motorových píl počas jednej tisícky odpracovaných hodín. 

Neostáva nám nič iné, než všetkým za odvedenú prácu poďakovať a želať si, aby sa podobná katastrofa už nikdy neopakovala.

Reklama MediaAd