Najväčší ľadovec na svete s názvom A23a sa hýbe. Vedci pozorne sledujú jeho cestu antarktickými vodami. Vďaka údajom z misie CryoSat-2 bolo možné vykonať presné merania tohto obrovského ľadového útvaru.
Ľadovec s rozlohou 3 900 km² má podľa satelitných meraní celkovú priemernú hrúbku niečo vyše 280 metrov. Jeho objem je 1,1 tisíc m³. Jeho hmotnosť je tesne pod biliónom ton, uvádza BBC.
Tieto informácie boli získané vďaka satelitu CryoSat-2 v rámci misie vedenej Európskou vesmírnou agentúrou (ESA).
🧊 Frozen Friday 🧊
— ESA's CryoSat mission (@esa_cryosat) December 15, 2023
🛰️ @ESA's veteran ice mission, #CryoSat, measures monster iceberg just shy of a trillion tonnes
🏢 A23a is thicker than a skyscraper is tall
🏙️ It has an area twice that of Greater London
📚 And it has quite a story to tell...
👉🔗https://t.co/FcVGphFdmU pic.twitter.com/O7VGUJtyNe
CryoSat-2 tiež dáva výskumníkom odpoveď na otázku, prečo A23a uviazol v oblasti Wedellského mora na viac ako tri desaťročia. Ako ukazujú údaje z misie, ľadovec nie je jednotný a jednému z fragmentov jeho podvodnej časti sa ho podarilo úspešne ukotviť.
V nasledujúcich rokoch A23a postupne strácal hmotnosť, až sa napokon uvoľnil a vydal sa na cestu.
„Za posledné desaťročie sme zaznamenali neustály pokles hrúbky hory o 2,5 metra za rok, čo sa očakávalo vzhľadom na teplotu vody vo Weddellovom mori," vysvetlil Dr Andy Ridout, vedúci výskumný pracovník Centra pre Polárne pozorovanie a modelovanie na University of Great Britain College London.
A23a teraz dosiahol špičku Antarktického polostrova, kde sa navzájom stretávajú rôzne prúdy rýchlo sa pohybujúcej vody, keď sa otáčajú v smere hodinových ručičiek okolo kontinentu. To, ako A23a interaguje s tryskami a západnými vetrami, ktoré dominujú v tejto časti sveta, ovplyvní, kam pôjde ďalej.
Nasledujúce týždne pravdepodobne určia budúcu cestu ľadovca cez Južný oceán.