Október 2020 bol v Európe najteplejší v histórii, potvrdzujú ďalšie zdroje

Ľubomír Franko

Už začiatkom novembra sme informovali o tom, že október 2020 bol v Európe najteplejší v histórii. Postupom času prinášajú rovnaké závery aj ďalšie svetové organizácie.

Americká služba NOAA zverejnila analýzu teploty zo mesiac október. Podobne ako vedci zo služby Copernicus od ECMWF, aj vedci z NOAA zhodnotili október 2020 v Európe ako najteplejší október v histórii.

Teplotná odchýlka za minulý mesiac dosiahla v Európe +2,17 °C vzhľadom na dlhodobý teplotný priemer z obdobia 1910 až 2000. Predošlé rekordy držali mesiace október 2001, kedy teplotná odchýlka dosiahla +2,11 °C a za ním október roku 2006, kedy teplotná odchýlka dosiahla +2,01 °C.

Odchýlky teploty od dlhodobého normálu (°F)
Odchýlky teploty od dlhodobého normálu (°F)

Počas tohto roku ale pozorujeme jednu zaujímavosť. V Tichom oceáne totiž pozorujeme jav La Niňa, ktorý by mal mať za následok chladnejší rok v severnej pologuli. Aj napriek ochladzovaniu z javu La Niňa sme ale pozorovali najteplejší október v histórii.

Globálne otepľovanie je bezpochýb stále prítomné a ďalšie rekordy budú ešte prekonané.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
23 °C / 5 °C
Viola
Zajtra
Búrky
25 °C / 5 °C
Gertrúda
Pondelok
Prehánky, búrky
25 °C / 6 °C
Bernard
Utorok
Prehánky, búrky
25 °C / 7 °C
Zina
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Júlia
Štvrtok
Polooblačno
26 °C / 8 °C
Želmíra
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd