Október bol najteplejší. Kedy príde zima ?

Peter Minárik

Tohtoročný október bol v Európe najteplejší v histórii, čo opäť poukazuje na globálne otepľovanie. Kedy sa však črtá výraznejšie ochladenie a príchod zimy ? A črtá sa vôbec ?

Odborníci zo služby Copernicus zverejnili štatistiky za uplynulý mesiac, ktoré opäť nie sú priaznivé pre našu planétu a naznačujú, že globálne otepľovanie je stále aktuálnou témou a situácia sa z roka na rok čoraz viac zhoršuje.

Podľa aktuálnych dát za mesiac október, bol minulý mesiac najteplejším októbrom v histórii Európy. Priemerná teplota počas celého mesiaca bola výrazne nad hranicou dlhodobého normálu.

V Európe bol minulý mesiac najteplejším októbrom a z pohľadu celého sveta skončil tohtoročný október tretí najteplejší v histórii meraní, pričom od štvrtého, piateho a šiesteho najteplejšieho októbra ho delili len stotiny °C. To je pomerne pozoruhodné, keďže šesť najteplejších októbrov na našej planéte bolo zaznamenaných za uplynulých šesť rokov.

V Európe minulý mesiac skončil ako najteplejší v histórii, ale teplo nebolo všade. Medzi najteplejšie oblasti patrila Škandinávia, či širšie oblasti v okolí Čierneho mora. Naopak chladný mesiac s priemernou teplotou pod hranicou dlhodobého normálu zaznamenali v oblasti Pyrenejského polostrova, Álp, či v oblasti Talianska.

zdroj: ECMWF
zdroj: ECMWF

Október bol zaujímavý aj tým, že bola zaznamenaná najnižšia rozloha morského ľadu v Arktíde od zahájenia družicových meraní v roku 1979. Čo nás však čaká nasledujúce dni a týždne a ochladí sa na našom kontinente ?

Podľa aktuálnych dlhodobých vyhliadok numerického modelu ECMWF, ktorý aktuálne ,,vidí,, až do Vianoc to vyzerá, že tak skoro sa snehu v nižších polohách nedočkáme a najskôr by mal prísť na konci novembra a na prelome decembra.

Až do 20. novembra by v našej oblasti malo panovať teplotne podpriemerné počasie. To však bude spôsobovať prítomnosť tlakových níži, ktoré k nám budú pumpovať vlhší a teplejší vzduch od juhu, vďaka čomu sa bude vytvárať hmla a nízka oblačnosť. Teplo a slnečno tak bude len na horách a v nižších polohách bude chladno a hmlisto.

Ku koncu novembra numerické modely naznačujú, že by sa systém tlakových výši mohol destabilizovať a do našej oblasti by mohol preniknúť frontálny systém. Teploty by sa mali udržiavať na úrovni dlhodobého normálu a podobne to bude aj so zrážkami.

Na začiatku decembra až do Vianoc sa očakáva, že počasie bude po teplotnej a zrážkovej strane na úrovni dlhodobého normálu. 

Môžeme tak povedať, že z avizovaného vývoja na nasledujúce dni sa prvý sneh očakáva v nižších polohách najskôr na prelome novembra a decembra, no súčasne sa veľa zrážok neočakáva. To, že sa očakávajú teploty na úrovni dlhodobého normálu dáva prevádzkovateľom lyžiarskych stredísk nádej, že sa môžu pustiť do zasnežovania a pripraviť svahy na začiatok zimnej lyžiarskej sezóny.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Búrky
25 °C / 10 °C
Vilma
Zajtra
Skoro jasno, búrky
27 °C / 10 °C
Ferdinand
Piatok
Búrky
23 °C / 10 °C
Petronela
Sobota
Búrky
23 °C / 10 °C
Žaneta
Nedeľa
Polooblačno
24 °C / 10 °C
Xénia
Pondelok
Prehánky, búrky
24 °C / 7 °C
Karolína
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd