Orkán na Slovensku vrcholí. Na horách ešte naberie na SILE. Silný vietor komplikuje dopravu

11.03.2023 o 12:39 - Peter Minárik

Orkán Diethalm, ktorý dorazil na naše územie začína v nižších polohách kulminovať a v nadchádzajúcich hodinách zoslabne. To sa však nebude týkať našich hôr, kde poryvy vetra dosiahnu maximálne nárazy počas dnešného popoludnia.

Silný vietor na Slovensku pácha škody. Na viacerých miestach nášho územia silný vietor komplikuje dopravu. Najhoršia situácia je na západe Slovenska, kde pre silný vietor museli dokonca uzavrieť aj diaľnicu D2. Tu sa totiž vyskytla prachová fujavica vplyvom ktorej sa stalo niekoľko dopravných nehôd.

Orkán Diethalm už na Slovensku napáchal materiálne škody. Práve teraz vietor v nižších polohách kulminuje a začne slabnúť. To sa však nebude týkať našich hôr, kde silný vietor ešte naberie na sile.

Vietor komplikuje dopravu

Na viacerých miestach, vrátane Bratislavy spôsobuje silný vietor problémy. Najhoršia situácia je na západe. V bratislavskej mestskej časti Záhorská Bystrica odtrhol silný vietor billboard. Zasahuje tam do pravého jazdného pruhu. Ďalší problém bol zaznamenaný na Lamačskej ceste pri železničnej stanici, kde vietor spôsobil pád elektrického vedenia na cestu. Vodiči sa tam zdržia v oboch smeroch a odporúča sa im byť trpezlivými.

Padajú stromy sú ďalším nebezpečným dôsledkom silného vetra. Silný vietor hlásia cestári a vodiči v úsekoch Lovinobaňa - Cinobaňa, Makov - Bumbálka a Nováky - Horné Vestenice. Nárazový vietor sa vyskytuje v lokalitách Zemianska Olča, Šrobárová, Komárno, Hurbanovo, Senec, Holíč, Bánovce nad Bebravou, Bytča, Budatín, Žilina a Rajec.

Na rýchlostnej ceste R1 za Hronskou Breznicou v smere do Žiaru nad Hronom spadol strom na cestu. Strom na cestu spadol aj v stúpaní na Bielu Horu z Trstína. 

V nižších polohách vietor zoslabne

Najhoršiu situáciu v nižších polohách už máme za sebou. Najsilnejšie poryvy vetra sme zaznamenali dopoludnia. V Bratislave a v Nitre bol vietor najsilnejší a dosiahol nárazy až 90 km/h. V Piešťanoch dosiahli nárazy vetra rýchlosť 87 km/h. Malacky, Poprad a Jaslovské Bohunice zaznamenali nárazy od 75 do 85 km/h. Na ďalších miestach nášho územia dosiahol nárazový vietor rýchlosť od 50 do 70 km/h.

Vietor teraz začína slabnúť, no to najhoršie teraz čaká naše hory, kde by sme maximálne nárazy vetra mali zaznamenávať medzi 15:00 až 18:00. Poryvy vetra by mali presahovať nárazy sily orkánu a atakovať by mali hodnotu až 160 km/h.

Vietor by mal v nadchádzajúcich hodinách skomplikovať dopravu predovšetkým na horských priechodoch, kde súčasne sneží. Kombinácia silného vetra a sneženia môže totiž vytvoriť aj snehovú fujavicu. Aktuálne informácie sledujte v našom ONLINE prenose tu >>>

Reklama MediaAd