Ostravské letisko zasiahol downburst

Mošnov Peter Minárik

Niektorými oblasťami Moravy a Sliezska sa v piatok popoludní a večer prehnali intenzívne búrky. Silný vietor vyvrátil stromy napríklad na ostravskom letisku, kde lietadlá musela krúžiť vo vzduchu. Aj v Prostejove hasiči odstraňovali predovšetkým popadané stromy, niektoré z nich spadli aj na autá.

Búrka na ostravskom letisku trvala podľa jeho riaditeľa Jaromíra Radkovského približne 15 minút a dosiahla rýchlosti 80 km / h. Vietor vyvrátil napríklad strom, ktorý poškodil automobily. Odhadovaná škoda je v rádoch státisícoch korún.

"Lietadlá, ktorá bola v čase búrky vo vzduchu, museli krúžiť okolo letiska, než im bolo povolené pristátie," povedal pre iDNES.cz Radkovský.

Silná búrka priniesla downburst. Downburst je výrazný zostupný prúd studeného vzduchu, ktorý sa pri dopade na zem rozširuje do strán. Je sprevádzaný prudkým silným nárazovým vetrom a vo väčšine prípadov aj intenzívnymi krátkodobými prívalovými zrážkami.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
32 °C / 12 °C
Vratislav
Zajtra
Skoro jasno, búrky
34 °C / 15 °C
Alfréd
Štvrtok
Skoro jasno
30 °C / 13 °C
Valéria
Piatok
Skoro jasno, búrky
32 °C / 14 °C
Alojz
Sobota
Búrky
30 °C / 12 °C
Paulína
Nedeľa
Polooblačno
28 °C / 13 °C
Sidónia
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd