Ostrov plastového odpadu v Tichom oceáne je veľký ako Nemecko

Dominik Cenkner

Veľké množstvo plastového odpadu v súčasnosti robí vrásky na čele všetkým, ktorí sa aspoň trochu zaujímajú o stav našej planéty. Doslova milióny ton odpadu končia v moriach a oceánoch, kde spôsobujú obrovské problémy.

V Tichom oceáne sa z neho sformoval ostrov, ktorý je veľký asi ako Nemecko. Vedci už teraz varujú pred nevyhnutnou ekologickou katastrofou.

Posledná štúdia v časopise Nature uvádza, že pokiaľ sa nezlepšia možnosti recyklácie plastov a nezníži sa ich nadbytočné využívanie, tak v roku 2040 bude v moriach trikrát viac takéhoto odpadu ako teraz.

Dnešné čísla hovoria o tom, že vo vodách pláva vyše 150 miliónov ton plastov. Nehovoriac o ďalších druhoch odpadu. Ten sa zhromažďuje v obrovských plávajúcich ostrovoch, ktoré dosahujú veľkosti celých štátov.

Najväčším problémom je skutočnosť, že k odpadu sa nikto nehlási. Jednotlivé krajiny nechcú prijať zodpovednosť, namiesto toho radšej ukazujú na ostatných.

Zviazané ruky majú aj samotní vedci. Tí v súčasnosti môžu problém len opísať a analyzovať. Veria však, že aspoň ich apel kompetentných doženie k jeho riešeniu.

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Prehánky
13 °C / -1 °C
Rudolf
Zajtra
Prehánky
12 °C / -1 °C
Valér
Piatok
Prehánky
11 °C / -3 °C
Jela
Sobota
Občasný dážď
10 °C / -4 °C
Marcel
Nedeľa
Občasný dážď
11 °C / -4 °C
Ervín
Pondelok
Prehánky
11 °C / -2 °C
Slavomír
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd