Ostrov v Pacifiku je zaprataný smeťami

Ľubomír Franko

Na svete naozaj neexistuje spôsob, ako zabudnúť na odpad vypustený do prírody. Všetky smeti v oceánoch sa dostávajú na určité miesta, kde sa hromadia. Jedným takýmto miesto je aj ostrov Henderson, v južnom Tichom oceáne.

Napriek tomu, že sa nachádza viac ako 5000 kilometrov od najbližšieho väčšieho mesta (na Novom Zélande), na plážiach sa hromadí obrovské množstvo odpadkov. Ostrov je neobývaný už vyše 600 rokov, čo naznačuje že odpadky nepochádzajú z ostrova ale nejako sa tam museli dostať.

Vedkyňa Dr. Jennifer Lavers a jej výskum vyrátali, že na ostrove s rozlohou necelých 29 kilometrov štvorcových sa nachádza viac ako 19 ton odpadu. Po prepočítaní na rozlohu ostrovu zistila, že to značí až 672 odpadkov na meter štvorcový. Takéto množstvo odpadu má dopad aj na tamojšiu prírodu. Napríklad miesto na rozmnožovanie nemajú korytnačky, ktoré si stavajú hniezda na pobrežiach.

Odpadky robia veľké problémy v odpadkových "hotspotoch" alebo na miestach, kde sa v oceánoch prúdy spájajú a odpadky zrážajú. Ostrov Henderson ukazuje len zlomok toho, čo sa deje s odpadkami v našich oceánoch. Odpadky putujú obrovskú vzdialenosť a ani si neuvedomujeme, že ovplyvňujeme najodľahlejšie krajiny sveta. 

Predpoveď počasia
Viac
Dnes
Skoro jasno, búrky
25 °C / 7 °C
Urban
Zajtra
Prehánky, búrky
26 °C / 10 °C
Dušan
Pondelok
Prehánky, búrky
27 °C / 7 °C
Iveta
Utorok
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Viliam
Streda
Prehánky, búrky
26 °C / 7 °C
Vilma
Štvrtok
Polooblačno
27 °C / 8 °C
Ferdinand
Pošlite nám svoje fotografie Podarilo sa vám zachytiť zaujímavý meteo moment? Podeľte sa oň s našimi čitateľmi. Odoslať fotografie Pošlite nám svoje fotografie Napíšte nám na Whatsappe Pridajte sa k našej komunite v aplikácii Telegram
Reklama MediaAd